40 mln złotych czeka na firmy w ramach programu Cyfrowa Polska

2017.07.21
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
40 mln złotych czeka na firmy w ramach programu Cyfrowa Polska

Alior Bank został partnerem Banku Gospodarstwa Krajowego w programie finansowania sieci szerokopasmowych. Instytucja finansowa przeznaczy co najmniej 40 milionów złotych na preferencyjne pożyczki dla firm z branży telekomunikacyjnej, które prowadzą projekty inwestycyjne w zakresie rozwoju infrastruktury szybkiego internetu. Wypłacanie kredytów rozpocznie się we wrześniu. Środki finansowe pochodzą z programu operacyjnego Cyfrowa Polska.

Celem pożyczek szerokopasmowych jest pokrycie kosztów dostępu do internetu szerokopasmowego o przepustowości minimum 30 Mb/s dla gospodarstw domowych oraz minimum 100 Mb/s dla szkół. Michał Chyczewski, wiceprezes p.o. prezesa zarządu Alior Banku, przewiduje, że w gronie potencjalnie zainteresowanych korzystnymi pożyczkami znajduje się 6 tysięcy zarejestrowanych operatorów telekomunikacyjnych.

Kwota pożyczki może wynieść od 20 tys. zł do 10 mln zł. Spłata pożyczki zaciągniętej na realizację tego typu inwestycji może być rozłożona nawet na 15 lat.

Pieniądze, którymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, pochodzą z programu operacyjnego Cyfrowa Polska. Alior Bank jest pierwszym partnerem, który będzie odpowiedzialny za udzielanie preferencyjnych pożyczek. W dostępnej puli znajduje się na dzień dzisiejszy 40 mln złotych. W przyszłości ta kwota może zostać zwiększona do 100 mln złotych. Przewiduje się także, że Alior Bank na rozwój projektów i inwestycji telekomunikacyjnych przeznaczy 10 mln złotych z własnych środków finansowych.