Czy operator komórkowy może „zablokować” mój telefon w sieci??

2017.05.04
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:


Czy operator komórkowy może „zablokować” mój telefon w sieci? Jak najbardziej!

Kupiłeś używany telefon? Masz problem ze spłatą rat?

Może spotkać Cię nie miła niespodzianka i pewnego dnia twój telefon po prostu przestanie działać w sieci operatora komórkowego.
Jak to możliwe? Odpowiedź jest stosunkowo prosta, ale zacznijmy od początku.

Każdy telefon posiada swój unikatowy numer sprzętowy – IMEI – nie można go zmienić – przynajmniej w teorii (każda próba zmiany jest nielegalna) – lub skasować – jest przypisany do urządzenia jak linie papilarne do człowieka. Bardziej precyzyjnie numer IMEI jest przypisany do „nadajnika” telefonu komórkowego, czyli w przypadku dwóch kart SIM (technologia dual SIM) telefon będzie posiadał dwa numery IMEI.

IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity)) – indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego. Można go wyświetlić po wybraniu sekwencji w telefonie *#06#.

Operator komórkowy może zablokować działanie telefonu w sieci właśnie na podstawie numeru IMEI. Częstymi przypadkami są blokady telefonu na podstawie zgłoszonej kradzieży telefonu lub zablokowanie wadliwie działającego urządzenia na podstawie statystyk jakości sieci zbieranych przez operatora (na przykład telefon nadający nieprzerwanie z pełną mocą powodujący duże zakłócenia w sieci).

Kolejnym przykładem blokady jest powód bardziej prozaiczny – użytkownik nie opłacił wszystkich rat za telefon – w takim przypadku istnieje również możliwość blokady takiego urządzenia. W Polsce z tej opcji korzystają operatorzy Plus oraz T-Mobile.

Na podstawie prostego zapisu regulaminu sprzedaży ratalnej:

„…Operator zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży, aż do uiszczenia ceny w całości…”

Telefon do pełnej spłaty wszystkich opłat ratalnych jest własnością operatora, a co za tym idzie, operator może zablokować działanie urządzenia korzystając właśnie z blokady IMEI.

Jak sprawdzić telefon przez zakupem w celu zweryfikowania ewentualnej blokady? Szczegóły w następnym artykule.

Żródło : Własne, Wikipedia, IMEI24

Ukryj komentarze
2
  1. nhbnh Maj 5, 2017 09:20

    I to kolejny powód dla którego NIGDY nie kupię telefonu u operatora.

    • Robert Maj 6, 2017 00:21

      Ale kupując używany sytuacja może być podobna :/