Podróże kształcą – roaming poza Unią Europejską – koszty?

2017.07.06
Autor: Dagmara Bożek-Andryszczak
Podziel się informacją:

Jeszcze dalej niż Unia Europejska – opłaty za roaming na wakacjach

Czerwiec obfitował w liczne doniesienia o zmianach opłat za roaming na terytorium Unii Europejskiej, do czego politycy zasiadający w Komisji Europejskiej dążyli od 2007 roku. Jest taniej, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule o nowych cenach za roaming po 15 czerwca, nie zmienia to jednak faktu, że na Strefie Euro się nie kończy. Co mają zrobić miłośnicy plażowania na Majorce lub amatorzy żeglarstwa na chłodnych wodach Morza Północnego? Śledzić cenniki swoich operatorów i… szykować się na koszty.

Zasłużony urlop to czas, na który czekamy od dawna. Chcemy wypocząć, zobaczyć coś ciekawego i pozostać w kontakcie ze swoimi bliskimi – zadzwonić do rodziców czy zamieścić zdjęcia z egzotycznych wojaży na Facebooku. W zależności od tego, gdzie planujemy się udać, warto podczas przedwyjazdowych przygotowań sprawdzić, ile będą kosztowały opłaty za rozmowy czy przesyłanie danych w roamingu, aby po powrocie nie czekała nas przykra niespodzianka w postaci wysokiego rachunku.

Sprawdzamy oferty największych operatorów w Polsce, co przygotowali dla swoich klientów, którzy na tegoroczne wakacje nie wybierają się do krajów UE.

Play – roaming satelitarny i aplikacja Tani Roaming

Operator, oprócz Strefy Euro, rozróżnia jeszcze trzy – do pierwszej zaliczono takie kraje jak: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Grenlandia, Macedonia, Mołdawia, Monako, Republika Kosowa, Serbia, San Marino, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wyspy Owcze, druga to Kanada, Rosja, USA i „reszta świata”, a trzecia obejmuje połączenia satelitarne. Te ostatnie możemy realizować np. jako pasażerowie statków czy pracownicy stacji badawczych, czyli w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie działają sieci komórkowe.


Dla porównania, w pierwszej strefie zapłacimy 5 pln, dzwoniąc do Polski, i 3.60 pln za 100 kB przesłanych danych, w trzeciej – odpowiednio 15 i 4.54 pln.

Aplikacja Tani Roaming wymaga wcześniejszej, bezpłatnej aktywacji (jest dostępna się na karcie SIM i znajdziemy ją w ustawieniach telefonu) i dzięki niej możemy uzyskać niższe koszty za połączenia głosowe (na stronie Play znajdziemy informację, jak z niej korzystać). Według dostępnych cenników, dzwoniąc do Polski ze strefy pierwszej, drugiej i trzeciej zapłacimy odpowiednio 3.75 pln, 5.25 pln i 11.25 pln za minutę połączenia (zniżki dotyczą wybranych planów taryfowych, dlatego przed aktywacją aplikacji najlepiej sprawdzić, czy nasza oferta je uwzględnia).

Plus – Pakiet Orientalny i symulacja kosztów

Osoby korzystające z abonamentu przed wyjazdem za granicę powinny aktywować usługę Roaming oraz Połączenia Międzynarodowe (w przypadku oferty mix i na kartę usługi: Roamingu dla Abonentów Plus na Kartę oraz Plus Mix są domyślnie włączone wraz z aktywacją karty SIM).

Plus wyróżnia cztery strefy roamingowe (Strefa 0-3) oraz trzy strefy satelitarne (Strefa Sat 1-3). W zależności od posiadanej taryfy, warto sprawdzić cennik za usługi roamingu w danym kraju (określone jako opłaty w sieciach lądowych). Natomiast w przypadku połączeń satelitarnych (również morskich i samolotowych) użytkownikom abonamentu do opłaty według cennika operatora zagranicznego doliczana jest marża w wysokości 15% (całość ulega opodatkowaniu podatkiem VAT 23%), a użytkownicy oferty mix i na kartę zapłacą 7.38 pln, 18.45 pln i 30.75 pln, dzwoniąc kolejno ze stref Sat 1, 2 i3 do pozostałych stref, w tym do Polski.

W przypadku korzystania z internetu w roamingu, możemy obniżyć koszty, wybierając jeden z pakietów w zależności od kierunku podróży: Pakiet Atlantycki (kraje UE, Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, USA) oraz Pakiet Orientalny (wybrane kraje Europy Wschodniej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu). Posiadając abonament, za 100 MB zapłacimy 15 pln w ramach Pakietu Atlantyckiego i 90 pln w przypadku Pakietu Orientalnego. Natomiast klienci Plus na kartę i taryfy mix mogą aktywować Pakiet Euroatlantycki (dotyczy tych samych krajów, jak w przypadku Pakietu Atlantyckiego), płacąc 9 pln na siedem dni za 100 MB.

Operator podaje również przykładowe zastosowania i koszty transmisji danych w roamingu. Dzięki temu uświadomimy sobie, ile może nas kosztować pobranie 120-minutowego filmu w rozdzielczości HD w Youtube czy pliku muzycznego o wielkości ok. 4 MB w zależności od lokalizacji, co dodatkowo powinno nas zachęcić do zapoznania się z cennikami usług w roamingu przed wyjazdem.

Orange – Ulubione Kraje i Pakiety Roamingowe Data

Operator rozróżnia pięć stref, w których obowiązują inne stawki za połączenia w roamingu – UE (po 15 czerwca, zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej, operator zrezygnował z dodatkowych opłat), Więcej Europy, USA i Kanada, Do Azji i Afryki, Egzotyczna (wraz z roamingiem satelitarnym i na statkach). Dzwoniąc z nich do Polski zapłacimy kolejno 4,49 pln, 5.24 pln, 6.05 pln i 8.07 pln za minutę połączenia lub rozmowy wideo.

Aby obniżyć koszty transmisji danych w roamingu (Strefa 1 – od 0.25 pln, Strefa 2 i 3 – 31.76 pln, Strefa 4 i 5 – 44.46 pln za 1 MB), operator oferuje użytkownikom plany taryfowe: Smart Plan LTE, Smart Plan LTE Wspólny i Smart Plan LTE Dodatkowy usługę Pakiety 100 MB i 200 MB w Ulubionych Krajach. Dotyczy ona krajów ze Strefy 1 oraz kilkudziesięciu innych, wybranych przez operatora (np. Katar, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Tunezja). Po wniesieniu opłaty aktywacyjnej w wysokości 92 pln lub 170 pln mamy do dyspozycji odpowiednio 100 lub 200 MB do wykorzystania.
Natomiast dla klientów biznesowych operator przewidział Pakiety Roamingowe Data dotyczące transmisji danych, z których można korzystać we wszystkich strefach iw dowolnym okresie (dostępne są pakiety miesięczne, tygodniowe i dzienne).
T-Mobile – Travel&Surf

W ofercie operatora mamy podział na cztery strefy roamingowe: 1A (kraje UE oraz inne wybrane państwa i terytoria), 1B (Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Monako, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze), Strefa 2 (operatorzy satelitarni i pozostałe kraje niezaliczone do wspomnianych stref) oraz Strefa 3 (Kazachstan, Kuba, Rosja, Turkmenistan oraz połączenia z promów i statków). Za minutę połączenia do wszystkich stref zapłacimy kolejno: 1.17 pln (dzwoniąc ze Strefy 1A do Polski zapłacimy 0.66 pln); 6.08 pln, 12.28 pln i 19.72 pln. Odnośnie kosztów transmisji danych za granicą, najtaniej jest w Strefie 1A (1.23 pln za 1 MB); w przypadku pozostałych stref opłata za każde 100 kB wynosi 4.46 pln.

Dzięki intuicyjnej wyszukiwarce na stronie T-Mobile możemy na podstawie wybranej lokalizacji i planu taryfowego (abonament, mix, na kartę) poznać koszty opłat w roamingu.
Dodatkowo operator oferuje pakiet danych Travel&Surf, obowiązujący w krajach UE i „Międzynarodowej Strefie T-Mobile” (Albania, Czarnogóra, Macedonia). Za 50 MB do wykorzystania w jeden dzień zapłacimy 2.46 pln, a za 200 MB na trzy dni – 9.85 pln.

Podsumowując

Korzystając z telefonu w roamingu powinniśmy wiedzieć, jakie czekają nas koszty w wybranym kraju i co oferuje nasz operator, żeby były one choć odrobinę niższe. Warto również sprawdzić, czy usługa roamingu wymaga dodatkowej aktywacji czy jest domyślnie włączona – pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kiedy okaże się, że koszty transmisji danych, np. na promie, zostaną naliczone według wyższych stawek zagranicznych operatorów, z których siecią automatycznie połączył się nasz telefon.


Dagmara Bożek-Andryszczak
Zawodowo związana z SEO i marketingiem internetowym, tłumacz języka rosyjskiego. Pisze i redaguje teksty z branży nowych technologii oraz o tematyce edukacyjnej.