Pendolino w dalszym ciągu bez Internetu

2017.07.20
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Pendolino w dalszym ciągu bez Internetu
Pociągi Pendolino trafiły na rutynowe przeglądy techniczne. To dobry moment, by wyposażyć je w sieć WiFi. Wkrótce jednak pociągi wrócą na tory, ale wciąż bez Internetu. Jak informuje PKP Intercity model wdrożenia jest wciąż na etapie opracowywania, a termin zakończenia projektu, ku rozczarowaniu pasażerów, pozostaje nieznany.

Przypomnijmy, że tuż po podpisaniu w 2011 roku umowy z Pendolino okazało się, że niemożliwe jest w ich pociągach komfortowe korzystanie z telefonów komórkowych. Dodatkowo wyszło na jaw, że nowy tabor nie będzie oferował dostępu do Internetu.

Władze spółki PKP Intercity od dawna starają się rozwiązać problem. Co chwila do mediów trafiają zapowiedzi uruchomienia sieci na pokładzie pociągów Pendolino. Pierwotnie pasażerowie mieli cieszyć się z dostępu do sieci w wakacje. Później Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo przesunęło termin realizacji inwestycji do końca roku. W tym momencie wiemy, że i ten termin jest nierealny. Mimo zaawansowanych przygotowań projekt potrwa dłużej niż zakładano.

Krajowy przewoźnik wyjaśnia, że do instalacji sieci w pociąg Pendolino wymagane są modyfikacje w konstrukcji pojazdu. – Obecnie trwa analiza materiałów i danych zebranych w trakcie procesu RFI w celu dokonania weryfikacji wymagań przewoźnika, adekwatnie do zebranych z rynku najnowszych informacji technologicznych – informuje biuro prasowe PKP Intercity.

Specjaliści z PKP Intercity podkreślają, że w całym procesie projektowym rozważane są różne aspekty. Analizowana jest na przykład dostępność usług poszczególnych operatorów. Biuro prasowe zapewnia, że oprócz infrastruktury umożliwiającej komfortowe korzystanie z sieci bezprzewodowej zainstalowane zostaną także repeatery, czyli wzmacniacze sygnału GSM. Jest to wymuszone przez specyficzną budowę części taboru, która tłumi mocniej sygnał GSM.

Zobacz, jak w styczniu wyglądał zasięg na głównych trasach kolejowych w Polsce