Kierunek Sieć 5G – Wizja Ericsson. Przyszłość jest tuż za rogiem!

2017.04.30
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:

Kwiecień 2017. Ericsson przedstawił swoje osiągnięcia w implementacji technologii 5G . Nowe technologie na wyciągnięcie ręki.
W kwietniu bieżącego roku, Ericsson przedstawił swoje postępy w implementacji standardu i wizji rozwoju technologii 5G. Przy okazji sympozjum w Indonezji zaprezentowano laboratorium 5G Ericsson i przedstawiono kilka przykładów zastosowania technologii 5G w przemyśle i na potrzeby klienta indywidualnego.

Przedstawiono między innymi: zdalne sterowanie przy wykorzystaniu sieci 5G w trybie rzeczywistym oraz streaming video 4K, osiągając prędkości dostępu do Internetu 5.74 Gbps za pomocą dostępu radiowego.

Jednym z najważniejszych założeń nowego standardu 5G jest osiągnięcie jak najmniejszego opóźnienia – RTT, a co z tym idzie prawie natychmiastowe przesyłanie informacji z punktu A do B w trybie rzeczywistym oraz zapewnienie bardzo dużej stabilności systemu 5G.

RTT (ang. Round Trip Delay Time) informuje o tym, ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci, plus czas po jakim przychodzi potwierdzenie odebrania wiadomości. Im mniejsza wartość RTT, tym lepiej. Podobnym parametrem jest opóźnienie (ang. latency), informujące o tym ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci.

Dlaczego tak ważne jest obniżenie opóźnienia RTT i zapewnienie bardzo dużej stabilności nowego systemu? Odpowiedź jest prosta – wykorzystanie technologii dostępu radiowego 5G – ma umożliwić wykorzystanie sieci radiowej do celów nie dostępnych w technologii 3G i 4G-LTE.

Są to między innymi zdalne sterowanie w trybie rzeczywistym urządzeniami np. wykorzystanie 5G do zdalnych operacji, kontroli urządzeń w środowisku szkodliwym dla człowieka, lub systemy wsparcia kierowcy podczas podróży.

Zaprezentowane środowisko testowe umożliwiało demonstrację głównych funkcjonalności nowego systemy 5G, między innymi: multi-user MIMO, transmisja multi-site oraz dynamiczny TDD.

Podczas sympozjum w Indonezji Ericsson zaprezentował dwa ciekawe przykłady wykorzystania technologii 5G.

Pierwszym z nich było wykorzystania sieci do kontroli wysięgnika-robota za pomocą dłoni i ruchu palców. Zastosowanie tej technologii umożliwi w przyszłości zdalne operacje chirurgiczne, kontrolę robotów w środowisku nie przyjaznym, bądź niebezpiecznym dla człowieka.

Drugim przykładem była transmisja danych – streaming video w rozdzielczości 4K – Ultra HD. Odtwarzanie video w rozdzielczości Ultra HD wymaga prędkości przesyłania danych równej 15 Mbps lub wyższej. Technologia 5G, wykorzystująca znaczniej bardziej efektywnie dostępne pasmo radiowe, pozwoli na dostęp do takiej prędkości równocześnie dla setek użytkowników podłączonych do pojedynczej stacji bazowej – nadajnika sieci 5G.

Konkurencja Ericsson również nie śpi – szczegóły jak radzi sobie między innymi: Huawei oraz Nokia już wkrótce.

Żródło : Ericsson Portal , Własne

Ukryj komentarze
1
  1. Jarosław Maj 1, 2017 23:34

    5G to chyba zdecydowanie wyższa częstotliwość? „Ciekawe czy UKE zrobi aukcje?