Kolejny etap wdrożenia 5G w Indiach – trwają testy massive MIMO

2017.10.10
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Operatorzy komórkowi w Indiach pracują nad wdrożeniem technologii 5G

Trzej operatorzy komórkowi w Indiach, tj. Vodafone India, Idea Cellular oraz Reliance Jio rozpoczęli przygotowania swoich sieci do wdrożenie futurystycznej technologii 5G. Aktualnie pracują nad wprowadzeniem technologii massive MIMO do poszczególnych sieci. Szacuje się, że sieć 5G zostanie uruchomiona w Indiach w 2020 roku. Massive MIMO ma być jednym z filarów rozwiązania nowej generacji.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: 5G, czyli szykuj się na… no właśnie, na co?

Bharti Airtel, największy rywal trzech wymienionych sieci komórkowych, rozpoczął już pierwszy etap wdrożenia w Kalkucie oraz Bangalore. Wkrótce projekt inwestycyjny ma zostać rozszerzony na takie miasta jak Pune, Hyderabad czy Chandigarh.

Jesteśmy w trakcie implementacji technologii massive MIMO na potrzeby sieci 4G w Indiach – skomentował trwające inwestycje Himanshu Kapania, Dyrektor Zarządzający sieci Idea Cellular. Jest to operator posiadający sieć 4G o zasięgu ogólnokrajowym w Indiach. Testuje on obecnie użycie rozwiązania massive MIMO w różnych miastach na terenie Indii.

Technologia massive MIMO (massive multiple input, multiple output) zwiększa wydajność stacji bazowych nawet siedmiokrotnie. Dodatkowo znacznie redukuje zakłócenia, co sprawia, że sygnał transmitowany do urządzeń jest lepszej jakości (dowiedz się więcej o massive MIMO i technologii 5G).

Dzięki zastosowaniu technologii massive MIMO użytkownicy mogą korzystać z internetu o średniej prędkości pomiędzy 30 Mb/s, a 35 Mb/s. W szczytowych momentach dochodzi ona nawet do 50 Mb/s. Dla porównania prędkość internetu mobilnego w Indiach (w zależności od oferty) waha się między 4 Mb/s, a 16 Mb/s.

Podczas, gdy 5G stanie się rzeczywistością za kilka lat, to już dzisiaj staramy się zaadaptować część rozwiązań z przyszłości do istniejącej infrastruktury sieci 4G. To element testów i przeniesienie futurystycznej wizji 5G w realia technologii 4G – komentuje Vishant Vora, Dyrektor Technologiczny Vodafone India.

Również trzeci z wymienionych operatorów rozpoczął testy technologii massive MIMO. Reliance Jio współpracuje przy tym projekcie z chińskim producentem sprzętu ZTE.

Producenci sprzętu, tacy jak ZTE, Huawei, Ericsson i Nokia pracują intensywnie z operatorami telekomunikacyjnymi w celu sprawdzenia nowej technologii w różnych scenariuszach. Przewagę na rynku w Indiach zdobyły już Huawei oraz ZTE, które wdrożyły rozwiązanie massive MIMO w infrastrukturze operatora Airtel w Indiach. Ericsson wciąż prowadzi rozmowy na ten temat z przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi.