Koniec Roamingu w Unii Europejskiej już od 15 czerwca 2017!

2017.04.18
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:
Doczekaliśmy się! Koniec opłat roamingowych w Unii Europejskiej od 15 czerwca 2017. Będzie taniej!

Wiosna już nadeszła – przynajmniej teoretycznie. Część osób zapewne wybiega myślami w kierunku majówki oraz lata i wakacji. Odwieczny problem towarzyszący wyjazdom zagranicznym to opłaty roamingowe.

Mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość – od 15 czerwca 2017 żegnamy opłaty roamingowe w Unii Europejskiej.

Co to dla Nas oznacza? Koniec z wysokimi rachunkami podczas korzystania z połączeń głosowych i dostępu do Internetu dla obywateli Unii Europejskiej!
Gdzie jest haczyk? Wygląda na to że nie ma!

Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej będą obowiązywały Nas stawki lokalne – czyli stawki zgodne z umową z lokalnym operatorem komórkowym.
W Polsce przepisy obejmą wszystkich operatorów komórkowych, to jest Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Ta sama zasada dotyczy operatorów wirtualnych którzy korzystają z infrastruktury wyżej wymienionych operatorów.

Dla przykładu Pan Kowalski wyjeżdżając z Polski do Niemiec posiadając na karcie pre-paid w sieci Play równowartość 10 EUR netto
będzie mógł korzystać z usług połączeń głosowych i transmisji danych według stawek obowiązujących w Polsce do wykorzystania swojego pakietu 10 EUR.

To samo dotyczy umów abonamentowych – od 15 czerwca 2017 podczas podróży po krajach Unii Europejskiej posiadacz karty SIM zarejestrowanej w Polsce będzie korzystał z cennika i limitów dokładnie takiego jak podczas korzystania z usług telefonicznych i transmisji danych w kraju.

Całkowite zniesienie opłat w roamingu UE od 15 Czerwca 2017 uwzględnia również zabezpieczenie operatorów przed nadmiernym wykorzystywaniem bezpłatnego roamingu w UE. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy abonament lub usługi prepaid zostaną wykupione na terenie państwa, w którym obowiązują niższe stawki operatorów komórkowych natomiast samo korzystanie z usług będzie odbywało się stale lub przede wszystkim na terenie innego kraju.

Taki przykład stałego roamingu mógłby mieć negatywny wpływ na krajowe ceny usług i korzystających z nich konsumentów. Po przekroczeniu limitów korzystania z roamingu operator będzie miał możliwość naliczenia dodatkowych, standardowych opłat roamingowych, które będą jednak niższe od obecnych.

UE wprowadziła następujące maksymalne stawki hurtowe w rozliczeniach kosztów roamingu pomiędzy operatorami

• Połączenie głosowe – €0.032/min
• SMS – €0.01
• Transmisja danych – €7.7/GB (od 15 Czerwca 2017), €6/GB (01/01/2018), €4.5/GB (01/01/2019), €3.5/GB (01/01/2020), €3/GB (01/01/2021) i €2.5/GB (01/01/2022)

Powyższe stawki odnoszą się do maksymalnych kosztów za usługi w rozliczaniach opłat roamingowych pomiędzy operatorami i nie stanowią nowego cennika usług w roamingu dla klienta końcowego.

Co wprowadzone zmiany oznaczają dla operatorów mobilnych? Odpowiedz jest prosta – spadek wpływów z opłat roamingowych – szczególnie w przypadku transmisji danych. Co za tym idzie? Szykują się zmiany w ofercie operatorów komórkowych oraz strategii dotyczących oferowanych usług.

Między innymi większe zaangażowanie w nowe technologie, usługi B2B (Business to Business) i inwestycje w technologie wspierające komunikację „machine to machine” – IoT (Internet of Things) (komunikacja pomiędzy urządzeniami cyfrowymi). Przykładem tego typu usług są między innymi systemy zdalnego dostępu i kontroli wszelkiego rodzaju mierników – takich jak między innymi liczniki prądu, wody itp.
Usługa Opłaty w roamingu w UE
od 1 lipca 2014 r. od 30 kwietnia 2016 r. od 15 czerwca 2017 r.
Wychodzące połączenie głosowe (za minutę) 0.19 EUR cena krajowa + dodatkowo do 0.05 EUR bez dodatkowej opłaty roamingowej, cena taka sama jak na terenie kraju**
Przychodzące połączenie głosowe (za minutę) 0.05 EUR cena krajowa + dodatkowo do 0.01 EUR
Wychodzące wiadomości tekstowe (za wiadomość) 0.06 EUR cena krajowa + dodatkowo do 0.02 EUR
Transmisja danych (za MB*) 0.20 EUR cena krajowa + dodatkowo do 0.05 EUR

Ceny nie uwzględniają podatku VAT.

* Stawka podana jest za 1 MB natomiast rozliczenie obejmuje każdy 1 kB. Jest to istotna informacja w przypadku opłat w roamingu. Rozliczenie co 1 kB jest bardzo korzystne dla użytkownika. W większości przypadków stawek poza UE rozliczenie obejmuje każde rozpoczęte 100 kB, osobno pobierania i osobno wysyłania danych. Co to w praktyce oznacza? W przypadku, gdy mamy uruchomioną w tle aplikację, która wysyła i pobiera dwa razy dziennie np. po 1 kB danych to po 10 dniowym pobycie za granicą, przy stawce np. 3,50 zł za każde rozpoczęte 100 kB zapłacimy 140 zł. Skąd taka kwota? Przy wysłaniu 1 kB danych zostanie naliczone 3,50 zł, za odebranie 1 kB danych 3,50 zł co daje w sumie 7 zł, ponieważ rozliczenie rozpoczętych 100 kB dotyczy pojedynczej sesji, czyli ciągłego wysyłania danych. Przy dwukrotnym działaniu aplikacji w ciągu dnia (dwie osobne sesje) zostanie więc naliczone łącznie 14 zł na dzień co w okresie pobytu 10 dni daje 140 zł. Chociaż w ciągu całego pobytu zostało wysłane tylko 20 kB danych i odebrane tylko 20 kB danych to rozliczenie będzie obejmowało 20 osobnych sesji wysyłania i w pobierania. Gdyby rozliczenie obejmowało każdy 1 kB tak jak w przypadku roamingu UE to nawet w przypadku przykładowej stawki 3,50 zł za 100 kB opłata wyniosłaby w podobnym przypadku tylko 1.4 zł, a nie 140 zł.

** Całkowite zniesienie opłat w roamingu UE uwzględnia również zabezpieczenie operatorów przed niepożądanym i nadmiernym wykorzystywaniem bezpłatnego roamingu w UE. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy abonament lub usługi prepaid zostaną wykupione na terenie państwa, w którym obowiązują niższe stawki operatorów komórkowych natomiast samo korzystanie z usług będzie odbywało się stale lub przede wszystkim na terenie innego kraju. Taki przykład stałego roamingu mógłby mieć negatywny wpływ na krajowe ceny usług i korzystających z nich konsumentów. Po przekroczeniu limitów korzystania z roamingu operator będzie miał możliwość naliczenia dodatkowych, standardowych opłat roamingowych, które będą jednak niższe od obecnych.

Źródło: https://ec.europa.eu/, własne

Ukryj komentarze
7
 1. Zwrotki: Podsumowanie 2017 w Orange - RFBENCHMARK | RFBENCHMARK

 2. Zwrotki: Nowe ceny roamingu po 15 czerwca 2017 – rewolucji nie będzie? | RFBENCHMARK

 3. Robert Kwiecień 24, 2017 11:52

  Czyli dobrze zrozumiałem że jeśli mam w play na karte wykupiony pakiet internetu to od 15 czerwca 2017 roku bedę mógł go wykupić w Polsce i wykorzystać za granicą ? Bez dodatkowych opłat ?

 4. raf Kwiecień 22, 2017 11:38

  A jak wygląda sprawa gdy korzystamy np. w play z pakietu 10GB internetu w ramach Play Unlimited? Będąc za granicą wykorzystujemy dane z tego pakietu czy też płacimy w złotówkach za transfer?

  • RFBENCHMARK Kwiecień 22, 2017 18:12

   Po 15 czerwca korzystamy z Internetu w UE na zasadach lokalnych. Po przekroczeniu limitu będą naliczane opłaty – tutaj trzeba poczekać na oficjalne cenniki operatorów, jednak cena za 1GB nie może przekroczyć uzgodnionych cen maksymalnych, czyli 7.7 EUR/1GB w 2017

   • raf Kwiecień 23, 2017 09:06

    Dzięki! 🙂

 5. Jarosław Kwiecień 19, 2017 13:48

  W końcu 🙂