Ministerstwo Cyfryzacji o przyszłości internetu szerokopasmowego i 5G w Polsce

2017.09.15
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Ministerstwo Cyfryzacji wypowiedziało się na temat przyszłości internetu szerokopasmowego i 5G w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji do tej pory wydało na rozbudowę i modernizację sieci szerokopasmowego internetu 2,4 miliardów złotych. Program Cyfrowa Polska, z którego pochodzą fundusze na ten cel, zakłada w sumie wsparcie w wysokości 4 miliardów złotych. O dotychczas zakończonych inwestycjach i postępach prac poinformował wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

Marek Zagórski poinformował posłów o rozstrzygnięciu dwóch naborów wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych. Środki finansowe zostaną w sumie przekazane do 130 projektów, które swoim zasięgiem obejmą 1,3 miliona gospodarstw domowych i prawie 7 tysięcy szkół. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji 80% gospodarstw domowych na terenach wyznaczonych do pokrycia nową infrastrukturą znajduje się w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. W praktyce oznacza to, że są to tereny wiejskie. W ministerstwie trwają prace nad kolejnym naborem wniosków. Pozostały do rozdysponowania wolne środki, a ponadto projekty z dwóch pierwszych naborów nie objęły wszystkich wskazanych obszarów.

Szansa na dodatkowe środki finansowe dla firm oraz jednostek samorządowych

Wkrótce uruchomiony zostanie także program pożyczek dla małych i średnich firm telekomunikacyjnych. Jego operatorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, a przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z kwoty wsparcia w wysokości miliarda złotych. – Pożyczki te „za chwilę” będą dostępne, tak by podnieść zdolność inwestycyjną tych przedsiębiorców – mówił wiceminister.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, Ministerstwo Cyfryzacji ma włączyć się w prace Komisji Europejskiej przy projekcie WiFi4U. Dzięki niemu gminy będą mogły otrzymać unijną dotacja na rozwijanie bezpłatnych hotspotów. Sama idea jest jeszcze dopracowywana, ale zyskała już poparcie Parlamentu Europejskiego. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się prawdopodobnie na przełomie 2018 i 2019 roku.

Powolny rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu na obszarach wiejskich jest, według wiceministra cyfryzacji, spowodowany uwarunkowaniami geograficznymi i demograficznymi. – Takie obszary najczęściej nie są atrakcyjne ekonomicznie, również dla operatorów telekomunikacyjnych, z powodu na zbyt wysokie koszty inwestycji w stosunku do spodziewanych i akceptowalnych przychodów. To jest zresztą stały problem jeśli chodzi o budowę infrastruktury w terenach mniej zurbanizowanych – tłumaczył Marek Zagórski.

Więcej pieniędzy na POPC?

Podczas konferencji “Redukcja kosztów budowy szerokopasmowych” minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśliła, że jej celem jest wykorzystanie wszystkich dostępnych środków w obecnej perspektywie unijnej, by możliwe było zlikwidowanie występujących internetowych “białych plam” na terenie Polski.

Na koniec przyszłego roku w Polsce powinniśmy osiągnąć wskaźnik 73% pokrycia internetem światłowodowym. Będziemy go starać się poprawić następnych naborach na dofinansowanie takich projektów, a równocześnie poprawiać warunki  do inwestycji dla przedsiębiorców – mówiła Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Minister powiedziała, że zabiega o przesunięcie na ten cel funduszy z innych programów. Zastrzegła jednak przy okazji, że są to na razie tylko wstępne rozmowy z Ministerstwem Rozwoju.

Anna Streżyńska wypowiedziała się również na temat wdrożenia technologii 5G w Polsce.

Pod koniec tego roku przedstawimy pierwszą wersję strategii rozwoju technologii 5G, w której będzie już mowa o uruchomieniu w Polsce pilotażowo takiej sieci – zapowiedziała. Zgodnie ze słowami minister cyfryzacji wszystkie działania w tym zakresie mają wypozycjonować Polskę jako lidera wdrażania technologii nowej generacji na Starym Kontynencie.

źródło: portalsamorzadowy.pl, telko.in