Nowe ceny roamingu po 15 czerwca 2017 – rewolucji nie będzie?

2017.05.31
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:

Nowe ceny roamingu po 15 czerwca 2017 – rewolucji nie będzie? Operatorzy publikują nowe cenniki!

Na początku kwietnia Komisja Europejska podała elektryzująca wiadomość dotyczącą zniesienia opłat roamingowych za połączenia na terytorium Unii Europejskiej. Pisaliśmy wtedy o tym na łamach naszego portalu. Czy oznacza to, że w czerwcu opłaty całkowicie znikną?

Skąd się biorą opłaty za roaming? Kiedy jesteśmy za granicą, nasz operator sieci komórkowej płaci operatorowi zagranicznemu za użytkowanie jego sieci, dzięki czemu możemy dzwonić czy wysyłać SMS-y. Poniesione przez operatora koszty wpływają na rachunek abonenta i w efekcie nasz miesięczny rachunek jest wyższy.

Celem prac Komisji Europejskiej od 2007 roku w kwestii płatności za roaming jest ograniczenie hurtowych opłat, jakie wnoszą operatorzy na obszarze Unii Europejskiej, co wpłynie na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez użytkowników.

W 2013 roku Komisja zaproponował zniesienie opłat roamingowych w przypadku osób regularnie podróżujących po Europie, natomiast w październiku 2015 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zadecydowały, że te postanowienia zaczną obowiązywać od 15 czerwca 2017 roku.
Nazwano je „roam like at home”, czyli „rozmawiaj w roamingu, jakbyś był w domu”.

Według informacji prasowej opublikowanej przez Komisję na początku kwietnia Komunikat Komisji Europejskiej , pod koniec miesiąca miał rozpocząć się etap przejściowy w korzystaniu z usługi roamingu, a użytkownicy powinni zauważyć lekkie obniżenie wysokości opłat.

Natomiast po 15 czerwca 2017, zgodnie z przytoczonym komunikatem, będą obowiązywały nowe przepisy, według których: „jeżeli w swoim kraju korzystasz z miesięcznego pakietu minut,SMS-ów i danych, każda rozmowa telefoniczna, wiadomość SMS, transmisja danych podczas pobytu na terytorium Unii Europejskiej będzie naliczana jakbyś był w domu, bez żadnych dodatkowych opłat. To oznacza koniec opłat roamingowych, na który podróżujący czekali już od dawna”.

W naszym artykule Koniec opłat roamingowych w Unii Europejskiej od 15 czerwca 2017. Będzie taniej! przedstawiliśmy, jak opłaty za roaming kształtowały się w ciągu ostatnich trzech lat i jak to może wyglądać, kiedy w Polsce zaczną obowiązywać przepisy europejskie.

Według Komisji, lokalni operatorzy sieci powinni umożliwić korzystanie usługi „roam like at home” swoim abonentom na takich samych warunkach jak w ich kraju, pod warunkiem, że mieszkają oni na terytorium danego państwa lub są w stanie wykazać swoje z nim związki – oznacza to, że polski obywatel na terytorium Francji ponosi opłaty według stawek obowiązujących w Polsce.

Oprócz tego, nadal będzie możliwe kupienie karty SIM za granicą i wykonywanie połączeń telefonicznych czy wysyłanie SMS-ów według lokalnych cenników, ale usługa „roam like at home” może nie być aktywna, jeżeli nie jesteśmy obywatelami danego kraju. Co istotne, Komisja wyraźnie zaznacza, że jest świadoma różnic na poziomie poszczególnych państw odnośnie opłat za połączenia lokalne. Wynika to z kwestii ogólnych, np. gospodarczych, czy indywidualnych, w postaci nawyków konsumenckich.

W związku z tym dopuszcza sytuację, w której mogą nastąpić odstępstwa od nowych regulacji, jeżeli na danym rynku będzie oznaczało to dla użytkowników wzrost cen usług lokalnych operatorów.

Zgodnie z planowanymi zmianami, na miesiąc przed ich wprowadzeniem operatorzy sieci komórkowych powinni zamieścić na swoich stronach internetowych zaktualizowane cenniki roamingowe. Tak też się stało!!

W serwisach największych dostawców w Polsce – Play, Plus, T-Mobile, Orange – możemy już znaleźć pełną informację, jakich opłat możemy się spodziewać po
15 czerwca 2017.

Rzecznik prasowy sieci Play informuje w Komunikat Play , że operator nie zrezygnuje całkowicie z opłat roamingowych, gdyż jest to zbyt kosztowne rozwiązanie :/ Największym plusem w Play jest zmiana połączeń odebranych – będą one bezpłatne do wysokości określonej puli minut, którą operator przydzieli stałym klientom na okres roku (jej wysokość można sprawdź w cenniku dla wybranej taryfy: Cennik Play Roaming , podobnie jak stawki roamingowe w wybranych krajach, korzystając z mapy na stronie Play: Mapa Roamingu

Na stronie sieci Plus pojawiła się oferta roamingu w Plusie MIX i Na kartę. Usługa nazywa się „Unia na Plus”, a jej dzienna opłata (przy bezpłatnych połączeniach w roamingu) wynosi 5 złotych. Informację o zmianie cenników z podziałem na taryfy znajdziemy pod tym linkiem Zmiany Taryf Plus w Roamingu

W przypadku sieci T-Mobile możemy liczyć na opłatę w wysokości nie większej niż 29 groszy za minutę połączenia w roamingu, natomiast pełny cennik sprawdzimy na stronie operatora Roaming w sieci T-Mobile Możemy też skorzystać z wyszukiwarki w zależności czy korzystamy z abonamentu, taryfy MIX czy Na kartę Wyszukiwarka Roaming T-Mobile

Orange natomiast na swojej stronie chwali się, że jest jedynym operatorem w Polsce, który całkowicie znosi opłaty roamingowe. Tym samym w pełni stosuje się do wytycznych Polityki Uczciwego Korzystania (ang. Fair Use Policy) postulowanej przez Komisję w kwestii regulacji opłat za roaming. Brawo! Zdajemy sobie sprawę z ryzyka finansowego dostosowania do tych wymogów od 15 czerwca 2017 oraz wymagań monitoringu sieci w celu sprawdzenia użytowników pod względem zużycia danych w roamingu i ewentualnej reakcji – tym bardziej kibicujemy!

Czego zatem spodziewać się po 15 czerwca? Jeżeli w najbliższym czasie planujemy wyjazd za granicę do kraju należącego do UE, warto zapoznać się z aktualną ofertą i cennikiem usług naszego operatora. Jednego możemy się spodziewać – drożej na pewno nie będzie.

Ukryj komentarze
5
 1. Hawas Czerwiec 18, 2017 21:59

  1 MB za 1 PLN w Play, czyli 100 MB za 100 zl brawo Play …z..bista promocja:/

 2. hvh Czerwiec 1, 2017 10:55

  Pierdzielenie, że Orange całkiem znosi opłaty. Znosi, ale tylko dla klientów na abonament. W ofercie na kartę jak ma się jakikolwiek pakiet to nie liczy się za granicą i płaci się jak bez pakietu/

  • Robert Czerwiec 1, 2017 15:07

   Zgadza się ale i tak są zdecydowanie bliżej z wymogami UE niż pozostali operatorzy. Place pwoedzmy 40 PLN za pakiet – abonament 5GB.
   Z tego co rozumiem to mogę śmignąć do innego kraju Unii i dalej korzystać z pakietu bez dodakowych kosztów – dla mnie bajka – tylko ni wiem jak im się to opłaca bo wg .cennika Komisji max opłata z 1GB to około 8 EUR – więc raczej coś będą przycinać na zasadach „fair play” 😉

   • mnlf Czerwiec 1, 2017 15:25

    Więc inni i operatorzy u których pierwszy GB w roamingu jest za darmo są bliżej spełnienia wymogów niż orange w którym trzeba zapłacić od początku albo wykupić bardzo drogi pakiet.

    • Robert Czerwiec 3, 2017 17:04

     No marketingowo to Orange wg. mnie wypadaja w tej chwili tak czy owak najlepiej – nic zobaczymy – wyjdzie rzeczywiście różnie dla różnych abonamentów i ofert i trzeba kontrolować zużycie tak czy siak – napewno drożej niż 8 EUR za 1 GB nie będzie 😉