Nowy rekord prędkości transmisji danych przy pomocy LTE

2017.08.25
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Nowy rekord prędkości transmisji danych przy pomocy LTE

Verizon, jeden z operatorów komórkowy działających na terenie Stanów Zjednoczonych, ustanowił nowy rekord transmisji danych z wykorzystaniem LTE. Amerykańscy specjaliści osiągnęli prędkość 1,07 Gbps.

Do osiągnięcia takiej prędkość amerykański operator użył 200 MHz spektrum Frequency Division Duplex z częstotliwościami podzielonymi na odbierające oraz wysyłające dane. Oprócz Verizon w próbach brały udział Qualcomm oraz Ericsson.

Prędkość została osiagnięta przez użycie symultanicznie dwunastu strumieni LTE. Pozwoliło to na osiągnięcie 20% wzrostu w porównaniu do średniej prędkości. Próby wykonano za pośrednictwem systemu radiotelefonicznego Ericsson i oprogramowania TLE oraz przenośnego urządzenia testowego opartego na modemie Qualcomm Snapdragon X20 LTE.

Zgodnie ze specyfikacją Gigabit LTE proces testowania wykorzystywał 4×4 MIMO (multiple in, multiple out) na jednego operatora i modulacji 256QAM w celu uzyskania przepustowość 1000 Mbps lub 1 Gbps.

Ericsson określił osiągnięcie takiego wyniku mianem następnego, dużego kamienia milowego w drodze do 5G, a przedstawiciele Verizon skomentowali testy, że to dowód na to, że firma w dalszym ciągu patrzy w przyszłość, by dowiedzieć się czego klienci będą potrzebować jutro. Qualcomm dodał, że  pozwoli to na uzyskanie lepszych średnich prędkości dla wszystkich użytkowników i dostarczy nowych, ekscytujących wrażeń klientom.