Orange zaprasza do FabLab

2017.09.20
Autor: Dagmara Bożek-Andryszczak
Podziel się informacją:

Choć wrzesień wielu z nas niezbyt pozytywnie kojarzy się z początkiem roku szkolnego, Fundacja Orange po raz kolejny udowadnia, że nauka nie musi być nudna.

A wszystko dzięki bogatej ofercie kursów, które organizacja oferuje w ramach otwartego od początku miesiąca FabLab w Warszawie.

„Fab lab” to skrót od angielskiego fabrication laboratory, oznaczającego przestrzeń do majsterkowania, wyposażoną w drukarki 3D, frezarki, plotery i inny sprzęt, dzięki któremu amatorzy i profesjonaliści mogą w czasie wolnym konstruować roboty, wykonywać prototypy urządzeń elektronicznych czy uczyć się programowania.

Pierwsze tego typu miejsce powstało w 2001 roku w USA, a idea kreatywnego spędzania czasu połączona z rozwijaniem swoich pasji obiegła cały świat i fab laby powstały prawie na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). W Polsce tego typu miejsca znajdują się już w kilkunastu miastach, a ich liczba niedawno powiększyła się o inicjatywę Fundacji Orange, która swoją placówkę otworzyła przy ulicy Twardej w Warszawie.

FabLab powered by Orange to inicjatywa realizowana przez Fundację we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to, które prowadzi działania edukacyjne w dziedzinie nowych technologii i prototypowania. Nowo otwarta przestrzeń jest podzielona na kilka pracowni: makerspace (miejsce do pracy indywidualnej, a także przeznaczone do prowadzenia warsztatów i spotkań), prototypownię, stolarnię, pracownię CNC, a także strefy: druku 3D, elektroniki i szycia.

Na stronie projektu można znaleźć grafik bezpłatnych i płatnych wydarzeń oraz warsztatów, oferowanych w ramach inicjatywy FabLab powered by Orange.

Ciekawą propozycją są również darmowe warsztaty aktywizujące dla kobiet w różnym wieku. W ramach projektu „Maker Woman” uczestniczki będą mogły wziąć udział w zajęciach m.in. z projektowania stron WWW, fotografii produktu czy projektowania i druku 3D. Program jest podzielony na trzy cykle szkoleniowe i trwa od czerwca 2017 do lipca 2018 roku. Do 30 września trwa nabór do II edycji „Maker Woman”.