Play o dalszych planach rozbudowy własnej sieci telekomunikacyjnej – Powód?

2017.07.06
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:

 

Play poinformował podczas konferencji prasowej o planach rozbudowy własnej sieci telekomunikacyjnej w Polsce. Jaki jest powód tej decyzji?

To dobre wiadomości, szczególnie iż koniec roku 2016 i początek 2017 obfitował niekoniecznie w najlepsze informacje dla abonentów Play.

Operator wprowadził mędzy innymi ograniczania dostępu do Internetu dla abonentów sieci przebywających w roamingu krajowym, najpierw do 3Mbps, póżniej do 1Mbps cofając „ULTRA szybki” Internet do Ery GSM i prędkości zblizonych do technologii GPRS- EDGE.

Drugi, co do liczby abonentów, operator telefonii komórkowej chce do 2020 roku sfinalizować inwestycję, by przestać korzystać z roamingu krajowego. W tym momencie infrastruktura sieci Play składa się z ponad 5 tysięcy nadajników, a zasięgiem sieci 4G LTE cieszy się 92% użytkowników.

Informacje o zamiarach rozbudowy sieci stacji bazowych została wpisana do prospektu emisyjnego emitowanego przez Play Communications. Spółka przygotowuje się do debiutu giełdowego.

Dane z końca marca wskazują, że zasięg własnej sieci 3G Play objął 92,4% Polaków, a sieci 4G LTE 92,3%. Według operatora sieci Play 95% transmisji danych wykorzystuje jego własną sieć.

To bardzo ważny wskażnik, bo mówi o liczbie użytkowników sieci Play którzy mogą w pełni korzytać z infrastruktury Play, a co za tym idzie bez ograniczeń prędkości do 1Mbps w roamingu krajowym.

Czy tak jest naprawdę? – sprobujemy zweryfikować te informacje na podstawie naszych danych – szczegóły w następnym artykule.

W roku 2017 przewidywane inwestycje mają kosztować 700 milionów złotych, a w perspektywie średnioterminowej środki finansowe przeznaczone na ten cel mają wynosić 8% przychodów operatora. W 2020 roku infrastruktura sieci Play ma składać się z 7,5 tysiąca nadajników i docierać do wszystkich mieszkańców Polski.

Operator poinformował także, że w najbliższym czasie nie zamierza rezygnować z korzystania z roamingu krajowego.