PLAY „zachęca” do korzystania z macierzystej sieci?

2016.12.30
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:

PLAY „zachęca” do korzystania z macierzystej sieci?

Pisaliśmy już o drastycznych ograniczeniach prędkości przez operatora P4 w roamingu krajowym w celu „zachęcenia” do korzystania z macierzystej sieci. Gwoli przypomnienia operator Play zadecydował o obniżeniu szybkości pobierania do 3 Mbps, a wysyłania danych do 1 Mbps, z wykorzystaniem sieci T-Mobile, Orange i Plus.

„Tymczasem całkiem wielu z nich korzysta z roamingu krajowego, kiedy to wcale nie jest konieczne, ponieważ terminal mógłby się zalogować do sieci Play.”

– mówi Marcin Gruszka, rzecznik operatora PLAY.

Jeśli słowa rzecznika Play mają pokrycie w rzeczywistości to klienci nie odczują różnicy w użytkowaniu mobilnego Internetu. Jeśli jednak jest inaczej i korzystanie z roamingu krajowego to jedyne wyjście? Roaming krajowy był największym atutem sieci Play, który bardzo często decydował o wyborze tej sieci przez klientów. Czy będzie tak nadal?

W celu weryfikacji tezy rzecznika Play postanowiliśmy sprawdzić Polskę pod względem miejsc, gdzie terminal z kartą SIM od Play, był zarejestrowany w innej sieci i czy mógł być zalogowany we własnej sieci. Do obliczeń wykorzystaliśmy pomiary wykonane przez użytkowników aplikacji mobilnej RFBenchmark za rok 2016.

Rozkład udziału operatorów w trakcie korzystania z roamingu krajowego prezentujemy poniżej. Zestawienie obejmuje jedynie pomiary wykonane przez terminale z kartą SIM Play.

Play Orange Plus T-Mobile
Procentowy udział operatora 80.54 % 0.14 % 6.12 % 13.20 %

Z powyższego zestawienia wyraźnie widać, iż niecałe 20 % to udział operatorów roamingowych w pomiarach z wykorzystaniem karty SIM Play. Widać również, iż najwięcej przełączeń było do sieci T-Mobile, a następnie Plus. Mniej niż 0,2% to przełączenia do sieci Orange. Można zauważyć, która sieć jest najbardziej faworyzowana w momencie decyzji o przełączeniu do innego operatora.

Poniżej prezentujemy udział technologii dostępu radiowego podczas gdy terminal był zalogowany do jednego z operatorów dostępnych w ramach usługi roamingu krajowego u operatora Play. Przypominamy, iż terminale posiadały wyłącznie karty SIM Play.

Procentowy udział technologii Operator
Play Orange Plus T-Mobile
4G 76.09 % 0 % 0 % 0.03 %
3G 23.48 % 98,36 % 87.85 % 89.29 %
2G 0.43 % 1.64 % 12.15 % 10.68 %

Patrząc na powyższą tabelę, można zauważyć, iż terminale zalogowane w macierzystej sieci Play używały w ponad 75 % technologii LTE i tylko w ok. 20 % technologii 3G. Natomiast terminale po zalogowaniu do operatorów roamingowych, używały w prawie 90 % technologii 3G. Technologia LTE prawie wcale nie była wykorzystywana. Jedynie w T-Mobile wykorzystywana była technologia LTE w ok. 0,03 %. Ponad 90 % to technologia 3G. Oficjalnie roaming krajowy w Play pozwala na korzystanie z Internetu mobilnego tylko w technologii 3G i 2G. P4 jeszcze niedawno testowało roaming LTE z T-Mobile dla wybranych klientów.

Duże użycie technologii 3G i 2G może świadczyć o słabym zasięgu w sieci Play w wyniku czego następują przełączenia do operatorów roamingowych. Możliwe również, iż są miejsca gdzie występują problemy z jakością usług głosowych i użytkownicy samodzielnie decydują o ręcznym przełączeniu do operatora roamingowego.

Na poniższych mapach przedstawiamy pomiary wykonane w macierzystej sieci Play oraz u operatorów w roamingu krajowym. Głównie skupimy się na technologii 3G, ponieważ była najczęściej w użyciu w roamingu krajowym.

PLAY/P4PLAY(T-Mobile)PLAY(Orange)PLAY(Plus)
PLAY/P4
play
© OpenStreetMap contributors
PLAY(T-Mobile)
play(tmobile)
© OpenStreetMap contributors
PLAY(Orange)
play(orange)
© OpenStreetMap contributors
PLAY(Plus)
play(plus)
© OpenStreetMap contributors

Wygląda na to, iż rzeczywiście rzecznik fioletowych miał rację? Klienci w miejscach gdzie jest zasięg sieci macierzystej korzystają z roamingu krajowego. Ale czy na pewno? Jest również dużo miejsc, gdzie Play nie ma zasięgu i klienci będą zmuszeni do korzystania z roamingu.

Poniżej prezentujemy mapki, gdzie poziom sygnału w technologii 3G wynosi według naszej skali 3 i więcej (szczegóły w metodyce), czyli pozwala na korzystanie z usług głosowych oraz internetu na przeciętnym poziomie. Poniżej tego poziomu korzystanie z usług jest utrudnione, wręcz niemożliwe.

PLAY/P4PLAY(T-Mobile)PLAY(Orange)PLAY(Plus)
PLAY/P4
play
© OpenStreetMap contributors
PLAY(T-Mobile)
play(tmobile)
© OpenStreetMap contributors
PLAY(Orange)
play(orange)
© OpenStreetMap contributors
PLAY(Plus)
play(plus)
© OpenStreetMap contributors

Teraz widać różnicę jaką odczuwają użytkownicy sieci Play. Mapka dla P4 mocno się skurczyła. Czyli są miejsca, gdzie pomimo zasięgu macierzystej sieci poziom sygnału jest tak słaby, iż lepszym rozwiązaniem jest przełączenie do któregoś z operatorów roamingu wewnętrznego. Przy czym najczęściej wybierany jest operator T-Mobile oraz Plus, a niezwykle rzadko Orange. Świadczy to tylko o tym, że ograniczenie wprowadzone przez P4 wcale nie zmusi użytkowników do korzystania z macierzystej sieci.

Podsumowując, w przypadku internetu mobilnego w technologii LTE użytkownicy nie odczują różnicy, ponieważ LTE nie jest udostępniane w roamingu krajowym PLAY przez innych operatorów. Terminale pozostające w sieci macierzystej w ponad 75 % były w użyciu technologii 4G. Gorzej może być w przypadku technologii 3G, gdzie jej wykorzystanie w sieci macierzystej jest niskie. Natomiast jest bardzo wysokie u operatorów roamingu wewnętrznego. Nie będzie problemu w miejscach, gdzie poziom sygnału 3G w Play jest wysoki, tam prędkości będą zadowalające. Ale co z miejscami, gdzie poziom sygnału jest tak niski, iż prędkości w Play oscylują w granicach 500 Kb/s, a partner roamingowy oferuje szybkości 10-20 Mb/s? W takim wypadku prędkość pobierania zostanie ograniczona do 3 Mb/s, wysyłania do 1 Mb/s. Klienta to na pewno nie zachęci do korzystania z macierzystej sieci, ale Play na pewno na tym zaoszczędzi. Można przypuszczać, iż roaming krajowy przestaje się opłacać fioletowym. Ograniczenie szybkości internetu nie oferując nic w zamian nie przyniesie skutku. Można się spodziewać, że klienci zrezygnują z kompromisu wieli sieci na rzecz jednego operatora, który zaoferuje lepszy zasięg w ich okolicy.

Faktem jest również, że osoby przebywające bardzo często w miejscach z bardzo słabym zasięgiem Play, ręcznie przełączają się na partnera roamingowego. Ręcznie ustawiony w telefonie operator nie zmieni się nawet jeśli będziemy w dobrym zasięgu sieci macierzystej. Można powiedzieć, że automatyczny wybór operatora rozwiązałby problem, ale w momencie łączenia się z bankiem, rozmowy VoIP, itp., zmiana operatora i zerwanie transmisji danych jest niepożądane, a wręcz uciążliwe. To samo dotyczy połączeń głosowych.

Dzięki takim zmianom roaming krajowy w Play przestaje być tak istotną kartą przetargową jaką był do tej pory. Dodatkowo rosnąca ilość stacji LTE 800, agregacja pasm u pozostałych operatorów również sprawiają, iż możliwość zmiany operatora w celu skorzystania z „szybszego” Internetu ma coraz mniejsze znaczenie. Ostatnim argumentem przemawiającym za roamingiem wewnętrznym pozostaje możliwość wykonania połączeń głosowych w przypadku braku zasięgu w Play. Dla osób, które dużo rozmawiają, a z Internetu korzystają sporadycznie, ograniczenie Play nie robi różnicy i nie wpływa na jakość usług. Te osoby nadal będą na stałe zalogowane do PLAY(T-Mobile) lub PLAY(Plus) jeśli zapewnia im to większy komfort korzystania z połączeń głosowych. W razie awaryjnej sytuacji i tak nie będzie to miało znaczenia, ponieważ na numer alarmowy 112 możemy zadzwonić nawet nie mając zasięgu.

Na koniec przedstawiamy mapę z brakiem lub gubieniem zasięgu sieci Play dzięki danym użytkowników aplikacji RFBenchmark.

play_holes

Braki zasięgu w sieci PLAY

EDIT 2017.01.04:
Wykonaliśmy pomiar w miejscu, gdzie siła sygnału operatora roamingowego jest bardzo wysoka i dostępna jest technologia HSPA+, aby mieć pewność, iż przycięcie nie jest spowodowane słabymi warunkami radiowymi. Jak widać ujednolicenie usług w P4 działa 😉

rfbenchmark_play_ograniczenie

Ograniczenie prędkości w roamingu wewnętrznym PLAY do 3 Mbps dla pobierania oraz do 1 Mbps dla wysyłania. Aplikacja RFBenchmark.

Podsumowanie prędkości Internetu mobilnego w Polsce 2016:Źródło: własne


sales
sales

Ukryj komentarze
2
  1. erwsdx Grudzień 31, 2016 10:09

    Och wielce problem. Taka prędkość zapewni nawet możliwość oglądania filmów w HD, ale i tak moje zdanie jest takie – Play kupuje hurtowo ilość danych zapewne raz do roku. W trakcie okazało się, że weszła ustawa antyterrorystyczna i trzeba rejestrować numery. Klienci zapewne zaczęli nadużywać pakietów za rejestrację i planowany ruch roamingowy niebezpiecznie zaczął zbliżać się do 0 GB. Części osób został zablokowany roaming T-mobile (tak jak do tej pory Orange), a teraz jeszcze ograniczenie do 3Mb/s. Zobaczycie, że w najbliższych dniach (może nawet jutro po północy) nagle skończą się te „testy” i prędkości wrócą do normy, bo będzie nowa „perspektywa pakietowa”.

    • Wiedzmak Styczeń 2, 2017 09:11

      Moze i tak – ale jezeli tego nie zrobia nie to jest kiepsko. Korzystam glownie z roaming Play – T-Mobile – zasieg Play na wsi i na drodze jest wirtualny – zrobilem nawet test i wymusilem Play podczs podrozy sylwestrowej (domestic roaming nie dozwolony) = 30% czasu podczas jazdy brak dostepu do uslugi pakietowej, tyle w temacie i juz nie chodzi tutaj o ograniczenie do 3Mbps