Polska szerokopasmowa? IoT ? Jeszcze nie do końca! Raport OECD – 2017

2017.07.09
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

 

Polska szerokopasmowa? Jeszcze nie do końca! Raport OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport o rynku internetowym w 35 najbardziej rozwiniętych demokratycznych krajach świata. Nie zabrakło w nim informacji na temat Polski.

Zgodnie z wyliczeniami OECD, na terenie naszego kraju na koniec 2016 roku znajdowało się 7,042 mln stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowaliśmy pod tym względem spadek o 1,6%. Nieco ponad 8% liczby szerokopasmowych łączy stanowią światłowody oparte o technologię FTTH, FTTP i FTTB. W porównaniu do innych państw członkowskich daje to Polsce 25. miejsce jeżeli chodzi o udziału światłowodów w ogólnej liczbie dostępnych łączy.

Warty uwagi jest jest jednak inny ranking, w którym widoczny jest efekt prowadzonych inwestycji. Przełożyły się one na tempo wzrostu liczby światłowodów. Polska pod tym względem zajmuje 6 miejsce z tempem wzrostu wynoszącym 49,2% przy średniej państw OECD wynoszącej 15,1%.

W 2016 roku w Polsce zainstalowanych było także 2,46 miliona kart SIM w urządzeniach typu M2M (Machine to Machine). Oznacza to, że 6,4 karty SIM przypada na 100 mieszkańców. Daleko jest nam do wyniku lidera pod tym względem wśród państw OECD, czyli Szwecji. W tym kraju wskaźnik ten wynosi 87,2 karty SIM na 100 mieszkańców.

To bardzo wskaźnik , szczególnie iż zainteresowanie przemysłu i operatorów rozwiązaniami IoT (Internet of Things) będzie gwałtownie rosnąć, więc jest duże miejsce do poprawy. Wzrost ruchu związanego z IoT może zapewnić polskim operatorom dodatkowy przychód, dlatego właśnie prawie wszyscy zaangażowali się wsparcie inicjatyw związanych z IoT.

Pełny raport dostępny jest do pobrania ze strony OECD

Źródło: Własne, OECD

Maciej Biegajewski
Pasjonat technologii mobilnych i ich zastosowania w życiu codziennym. Od 2014 roku pomaga bezpiecznie wdrażać i zarządzań urządzenia mobilne do małych i średnich przedsiębiorstw. Od podszewki zna problemy i potrzeby użytkowników smartfonów związane z dostępem do sieci, efektywnym wykorzystaniem narzędzi mobilnych w pracy oraz dbaniem o komfort i ochronę prywatności.