Powstała Lubuska Unia Światłowodowa

2017.09.13
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Powstała Lubuska Unia Światłowodowa

12 września stworzona została Lubuska Unia Światłowodowa. To wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego oraz operatora Orange Polska. Celem powołanej Unii Światłowodowej jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu i likwidacja “białych plam” w Lubuskiem. Ponadto inicjatorzy mają zadbać o rozwój społeczeństwa informacyjnego w regionie.

Już pierwszego dnia do Lubelskiej Unii Światłowodowej przystąpiło 36 gmin. Wśród nich znalazły się między innymi gminy Gubin, Dąbie, Nowa Sól i Przewóz. Wszystkie jednostki terytorialne, które przystąpią do tego przedsięwzięcia, będą uczestniczyć w ustalaniu założeń projektu rozbudowy infrastruktury. Wszystko po to, aby budowana sieć była dopasowana do potrzeb i oczekiwań mieszkańców województwa lubuskiego. Uczestnictwo w Lubuskiej Unii Światłowodowej to dla gmin także szansa promocji i zbudowanie wizerunku gminy przyjaznej inwestorom. Efektem zrealizowanego projektu ma być wprowadzenie publicznych e-usług i rozwiązań typu Smart City.

Za inwestycje na terenie województwa lubuskiego odpowiada Orange Polska. Budowa nowej infrastruktury współfinansowana jest ze środków Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska (POPC). Swoim zasięgiem prace mają objąć 62 gminy, a światłowód ma dotrzeć do ponad 53 tysięcy gospodarstw domowych oraz 418 szkół.

To tylko część z zaplanowanych przez Orange Polska inwestycji. Nowa sieć światłowodowa ma dotrzeć do ponad 360 tysięcy gospodarstw domowych na terenie całego kraju. Koszt realizacji szacowany jest na 1,033 miliarda złotych, z czego 289 milionów złotych operator przeznaczył ze środków własnych, a 744 miliony pochodzą z dofinansowania ze środków europejskich. Do powstającej sieci światłowodowej operator podłączy także 3,7 tysięcy szkół działających na tych obszarach.    

źródło: Rzecznik prasowy Orange Polska

Ukryj komentarze
1