Prędkość Internetu mobilnego w Europie w 2016 roku! Raport!

2017.02.07
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:

Prędkość Internetu mobilnego w Europie w 2016 roku! Jak radzi sobie Polska na tle naszych sąsiadów!

Styczeń to miesiąc podsumowań i analiz. Przygotowaliśmy zestawienie pomiarów w całej Europie, wykonanych za pomocą aplikacji mobilnej RFBenchmark w 2016 roku. Otrzymane wyniki pokazują trend poprawy jakości usług oraz wpływ wprowadzania nowych technologii na osiągane prędkości dostępu do Internetu, a co za tym idzie poprawę jakości popularnych usług i aplikacji. Polska nie wypada najgorzej, ale zdecydowanie jest miejsce do poprawy.

Mapa przedstawia wyniki pomiarów jakości Internetu mobilnego z podziałem na poszczególne państwa i rodzaje parametrów jakości łącza, takie jak szybkość pobierania i wysyłania danych oraz ping. (Metodyka pomiarów oraz objaśnienia skali jakości usług)

Prezentowane dane przedstawiają średnie wartości parametrów Internetu mobilnego z uwzględnieniem wszystkich technologii 2G, 3G i LTE (4G), czyli realną prędkość i jakość Internetu mobilnego dostępną dla klientów w Europie.

Pobieranie danychWysyłanie danychPing
Pobieranie danych
Internet w Europie 2016 - pobieranie danych

© OpenStreetMap contributors

Wysyłanie danych
Internet w Europie 2016 - wysyłanie danych

© OpenStreetMap contributors

Ping
Internet w Europie 2016 - Ping

© OpenStreetMap contributors

Liderami rankingu szybkości pobierania danych jest Belgia, Litwa, Dania oraz Łotwa. Osiągi operatorów w Polsce są znacznie niższe – jest jeszcze sporo miejsca na poprawę. Wyniki jednak nie odbiegają znacząco od pozostałych krajów w rankingu.

Najgorzej wypada Ukraina ze względu na wykorzystanie w tym kraju sieci, jeszcze do niedawna dominującej 2G oraz 3G. Technologia LTE (4G) jest w fazie testów, a jej wprowadzenie jest zapowiadane na 2017 rok. Istnieje więc szansa, że wkrótce zaobserwujemy poprawę jakości usług Internetu mobilnego na Ukrainie.

Operatorzy wciąż rozwijają swoje sieci i inwestują w infrastrukturę sieci. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie nowych technologii takich jak np. LTE-Advanced, pozwalających na uzyskanie większych przepływności danych – prędkości Internetu. Jednak w przypadku pomiarów wykonywanych przez użytkowników, duże znaczenie ma również wykorzystanie terminali pracujących w odpowiedniej technologii. Wymiana urządzeń na obsługujące najnowsze technologie to proces długotrwały. Pomimo większych możliwości sieci operatorów wzrost średniej prędkości będzie następował stopniowo. Oczekujemy, że w kolejnych raportach, wpływ zmian i inwestycji w infrastrukturę sieci operatorów stanie się zauważalny.

Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby użytkownicy posiadali już terminale z obsługą nowej technologii. W przypadku włączenia np. LTE – Advanced, zmiana jakości usług w tym prędkości Internetu mobilnego byłaby natychmiastowa i znacząca.

Tak stało się w przypadku Turcji, gdzie do kwietnia 2016 roku dostępna była technologia 3G, a następnie uruchomiono LTE-Advanced. Średnia prędkość pobierania danych wzrosła 3-krotnie w przygotowanych raportach przed i po wprowadzonej zmianie.

Ukryj komentarze
5
 1. Zwrotki: Prędkość Internetu mobilnego: styczeń 2017, Polska | RFBENCHMARK

 2. Zwrotki: Zniesienie opłat roamingowych w UE – porozumienie w sprawie obniżenia cen hurtowych usług | RFBENCHMARK

 3. Jaro Styczeń 24, 2017 23:58

  Ciekawe ze Skandynawia odstaje. Zawsze była liderem nowych technologii

 4. Desgarrado Styczeń 24, 2017 21:07

  Niemcy na trasach 2G?! Chyba w dawnym E-plus jedynie. Cała trójka niemieckich operatorów t.j. Telefonica/Vodafone/T-mobile od wielu lat kładzie nacisk na poprawę pokrycia i jakości 3G/HSPA na autostradach a od przynajmniej dwóch lat także LTE na tychże. Pod tym względem wypadają najlepiej w Europie Zachodniej

 5. erwsdx Styczeń 24, 2017 20:51

  Nie zawsze liczy się tylko prędkość. Polskie sieci w porównaniu do innych mają większy zasięg wewnątrz terytorium danego kraju. Co z tego, że Niemcy mają 17,5Mb/s skoro na trasach króluje sieć 2G?