Raport WEI: Brak dostępu do szybkiego internetu hamulcem dla rozwoju polskich firm

2017.08.09
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Raport WEI: Brak dostępu do szybkiego internetu hamulcem dla rozwoju polskich firm

Warsaw Enterprise Institute (WEI) opublikował raport “Niebezpieczny status quo”, który prezentuje aktualne bariery rozwoju mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce. Jedną ze wskazanych przez autorów raportu przeszkód jest powolna cyfryzacja sektora MŚP. To efekt braku powszechnego dostępu do szybkiego internetu.

Specjaliści zrzeszeni w WEI, powołując się na ostatni raport Ministerstwa Cyfryzacji, podkreślają problem występowania tzw. białych plam NGA na terenie Polski (Next generation access – sieć dostępu nowej generacji). Brak dostępu do sieci o wysokiej przepustowości ma być jednym z głównych czynników hamujących rozwój innowacyjnego biznesu w naszym kraju.

Apelujemy o bardziej intensywne wsparcie przez administrację rządową i samorządową projektów budowy sieci światłowodowych, zapewniających szybki transfer danych – alarmują twórcy raportu “Niebezpieczny status quo”.

Instytut ostrzega także, że trudności czyhających na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa jest więcej. Można wśród nich m.in. wymienić: niestabilność otoczenia prawnego, wysokie podatki, skomplikowane prawo gospodarcze, demografia czy problem finansowania rozwoju.

Patrycja Klarecka, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zauważa jednak, że sytuacja firm na przestrzeni ostatnich lat się poprawia. – Z naszych analiz wynika, że 70 proc takich najmniejszych firm działa w sposób tradycyjny, a 30 proc. ma duży potencjał innowacyjny. Często przedsiębiorcy z tego grona są nastawieni na ekspansję zagraniczną. O wiele większy problem jest z polskimi średnimi firmami, które są nastawione mniej innowacyjne i preferują działanie według utartych schematów – komentuje prezes PARP.

Warsaw Enterprise Institute to think-tank będący zapleczem eksperckim dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. WEI prowadzi badania, analizy, projekty edukacyjne, a także publikuje komentarze i raporty odnoszące się do sytuacji przedsiębiorstw oraz zagadnień gospodarczych i prawnych w Polsce.

Źródło: WEI