UE sfinansuje 6 tysięcy bezpłatnych hotspotów

2017.10.11
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

UE sfinansuje 6 tysięcy bezpłatnych hotspotów

Program WiFi4EU został zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej. Państwa członkowskie do 2019 roku przeznaczą 120 milionów euro na powstanie co najmniej 6 tysięcy darmowych hotspotów. O tym, gdzie zlokalizowane zostaną punkty dostępu do bezpłatnego internetu decydować będzie kolejność zgłoszeń, ale zgodnie z przyjętymi zasadami środki rozdzielone będą równomiernie między wszystkie ubiegające się obszary i kraje.

O dofinansowanie będą mogły się starać jednostki samorządowe, szpitale, szkoły oraz inne instytucje publiczne. Warunkiem jest zagwarantowanie pokrycia kosztów operacyjnych przez co najmniej 3 lata użytkowania i umożliwienie łatwego i darmowego dostępu do sieci wszystkim zainteresowanym. Co istotne, program ten wyklucza możliwość czerpania zysków z wyświetlania reklam użytkownikom czy komercyjnego przetwarzania ich danych osobowych.

Program WiFi4EU zapewni obywatelom dostęp do Internetu wysokiej jakości i daje gminom, bibliotekom i innym instytucjom publicznym możliwość promowania swoich usług cyfrowych, a nawet może napędzić kolejne inwestycje – skomentował przyjęcie nowego programu unijnego Urve Palo, minister ds. przedsiębiorczości i technologii informacyjnych w Estonii.

źródło: telepolis.pl