UKE zapowiada regulacje dla operatorów kablowych

2017.10.11
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
UKE zapowiada regulacje dla operatorów kablowych

Podczas 44. Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapowiedział plan regulacji dotyczących współpracy operatorów kablowych i ich inwestycji w światłowody. To oznacza, że w 2018 na operatorów kablowych nałożone zostaną prawdopodobnie nowe obowiązki.

Chcemy was zachęcić do zmiany modelu biznesowego świadczenia usług, wykorzystania przepisów i zaplecza regulacyjnego obowiązków nakładanych do tej pory na Orange Polska. Chcemy promować dobre praktyki współpracy, wspólnych inwestycji, myślenia o tym, jak współkorzystać z infrastruktury – mówił podczas konferencji Marcin Cichy, prezes UKE.

Słaba współpraca pomiędzy operatorami kablowymi jest jednym z zauważalnych problemów występujących na rynku telekomunikacyjnym. Właściciele “kablówek” zamiast kooperacji myślą raczej o konsolidacji. Taki pomysł podczas PIKE przedstawił Andrzej Rogowski, prezes Multimediów.

Zgodnie z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej aż 1,7 milionów gospodarstw domowych w Polsce obsługiwanych przez operatorów kablowych nie ma możliwości skorzystania z sieci światłowodowej.  

W zapowiedziach regulacji pojawiły się m.in. postulaty dotyczące uruchomienia usługi regulowanej w postaci hurtowego dostępu do Internetu (tzw. Bitstream Access, BSA). Drugą rozpatrywaną usługą jest uwolnienie pętli lokalnej (LLU). Głównym punktem regulacji jest jednak przygotowywana oferta ramowa dostępu do infrastruktury pasywnej kablówek: studzienek, słupów, którymi biegną łącza.

Marcin Cichy przyznał, że regulacje są potrzebne ze względu na słabo funkcjonujące procesy rynkowe. UKE ma do rozwiązania na dzień dzisiejszy 200 sporów związane z dostępami do budynków i sieci kablowej. Warto dodać, że operatorzy zgłaszają zapotrzebowanie na ponad 10 tysięcy kilometrów kabli i 250 tysięcy słupów energetycznych.

Przedstawiciele operatorów kablowych nie są nastawieni entuzjastycznie do planów uregulowania rynku. – Regulacja sieci kablowych budowanych w technologii HFC jest trudna, żeby nie powiedzieć niewykonalna. Uważam jednak, że używanie warstwy fizycznej takich sieci jest możliwe – powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą Janusz Kosiński, prezes Inei. – Inaczej wygląda sytuacja sieci budowanych w technologii FTTH. Te sieci te powinny być udostępniane innym operatorom – dodał.

Zapowiedziane regulacje to dobra wiadomość dla małych operatorów, które w przeszłości podejmowały działania związane ze stworzeniem oferty hurtowej. Miała to być odpowiedź na rosnącą konkurencję na rynku usług detalicznych.

Szczegółowa koncepcja wprowadzanych regulacji ma zostać opublikowana jeszcze tej jesieni.

źródło: Rzeczpospolita