W województwie lubelskim znajduje się najwięcej białych plam NGA. Co to znaczy?

2017.07.27
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
W województwie lubelskim znajduje się najwięcej białych plam NGA. Co to znaczy?

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawiła się lista tzw. białych plam NGA. Dane zebrane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazują, że w najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy województwa lubelskiego, a w najlepszej – mieszkańcy województwa wielkopolskiego.

Zgodnie z definicją Ministerstwa cyfryzacji biała plama NGA to punkt adresowy, który nie znajduje się w zasięgu sieci dostępu do internetu umożliwiającej świadczenie usług dostępowych o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (a w przypadku lokalizacji placówki oświatowej – o przepustowości co najmniej 100 Mb/s).

Ogółem w całym kraju odnotowano ponad 1,7 miliona białych plam NGA. Na Lubelszczyźnie ich odsetek wynosi 54,8 %. Oznacza to, że ponad połowa punktów adresowych nie ma dostępu do Internetu spełniającego podane w definicji parametry. Na przeciwnym biegunie znajduje się Wielkopolska. Tam parametrów nie spełnia zaledwie 0,5% punktów adresowych. Z kolei w ujęciu nominalnym najmniej punktów adresowych w białych plamach według UKE znajduje się w województwie lubuskim.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Ukryj komentarze
4