Wątpliwości KIKE odnośnie projektu ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

2017.08.24
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

 Wątpliwości KIKE odnośnie projektu ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE) wyraziła wątpliwości związane z projektem ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Według Izby jest to zbyt duża ingerencja na rynku telekomunikacyjnym. Stworzenie państwowego superdostawcy internetu, z faktyczną pozycją monopolisty, zagrażać będzie konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego w Polsce. KIKE nie zauważa także wartości dodanej państwowego dostawcy dla szkół.

Projekt ustawy o OSE budzi wiele poważnych wątpliwości, przede wszystkim ze względu na daleko idącą ingerencję na rynku telekomunikacyjnym, która zdecydowanie nie jest proporcjonalna do problemu zbyt małego dostępu szkół do szerokopasmowego Internetu. Ustanowienie nowego państwowego super-dostawcy Internetu, który będzie miał faktyczny monopol na świadczenie usług dostępu do Internetu dla szkół może mieć poważne negatywne skutki dla konkurencyjności rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Przyjęcie projektu ustawy w jego obecnym kształcie – w zakresie świadczenia usług dostępu do Internetu – może bowiem skutkować realnym wzmocnieniem pozycji rynkowej największych operatorów kosztem mikro, małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych (MiŚOT). Nie jest również jasne, jaka miałaby być rzeczywista wartość dodana ustanowienia takiego państwowego superdostawcy Internetu dla szkół – napisała Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej w swoim stanowisku.

To nie jedyna rzecz, która została wypunktowana przez KIKE. Izba wskazała faktyczne uniemożliwienie świadczenia usług dostępu do Internetu szkołom bezpośrednio przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych i ustawowo usankcjonowane przejęcie części klientów tych przedsiębiorców przez państwowy podmiot.

KIKE podważa argument, że duża liczba szkół nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu ze względu na to, że w ich pobliżu nie znajdują się sieci o wysokiej przepustowości. Wielu członków zrzeszonych w KIKE świadczy usługi dostępu do internetu dla szkół i źródła problemu upatruje w brakach sprzętowych umożliwiających korzystanie z z internetu o przepustowości 100 Mb/s.

Źródło: KIKE