Wiceminister energii sugeruje podniesienie standardu dostarczania energii do stacji bazowych

2017.08.17
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Wiceminister energii sugeruje podniesienie standardu dostarczania energii do stacji bazowych
Być może trzeba będzie podnieść standardy – tak problemy związane z łącznością po ostatnich nawałnicach komentował Andrzej Piotrowski, wiceminister energii. Sugerował on przy tym operatorom komórkowym podjęcie działań w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu dostaw energii do stacji bazowych w przypadku wystąpienia ciężkich warunków atmosferycznych.

Tak jest w tej chwili, że sieci telefonii komórkowej podtrzymują zasilanie w sposób automatyczny przez pojedyncze godziny, a następnie mają możliwości serwisowe dostarczenia agregatów. Jednak operatorzy nie byli przygotowanie na sytuację, kiedy pada takich stacji bazowych kilkanaście albo kilkadziesiąt. Myśmy w dyskusjach z nimi na początku roku sugerowali, że być może nie jest to rozwiązanie bezpieczne. Niestety przyroda pokazała, że tak może być – dodał.

Bilans ostatnich gwałtownych burz jest szokujący. Prądu pozbawionych zostało około 150 tysięcy osób w całym kraju, a jak donosi TVP Bydgoszcz w prawie całej północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego nie było zasięgu telefonów komórkowych, co znacznie utrudniło niesienie pomocy przez służby ratunkowe.

Wiceminister energii podkreślił, że zgodnie z jego wiedzą łączność w większości miejsc została już przywrócona.

Tu też staramy się współpracować, ale trzeba zrozumieć, że odbudowanie zasilania w sieci nie jest według priorytetów kto, gdzie jest jak ważny – tylko jest architektura sieci, trzeba zacząć od najwyższych napięć, przez średnie do niskich. Tu nie bardzo jest inna droga, a stacje sieci komórkowych najczęściej porozrzucane są w terenie, a stacje są zasilane z miejsc, które nie były budowane z myślą o gwarantowanym zasilaniu – mówił przedstawiciel rządu.