Zakończyła się rozbudowa światłowodu Kraków-Rzeszów i Lublin-Zamość

2017.08.10
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Zakończyła się rozbudowa światłowodu Kraków-Rzeszów i Lublin-Zamość

Spółka Hawe Telekom zakończyła inwestycję związaną z rozbudową własnej sieci światłowodowej. Projektem objęty był odcinek 400 km w relacjach Kraków-Rzeszów oraz Lublin-Zamość. Rozbudowa rozpoczęła się w zeszłym roku i przebiegła zgodnie z założonym planem. Koszt inwestycji wyniósł ok. 3 milionów złotych.

Już w trakcie trwania inwestycji zgłaszali się do nas pierwsi klienci. W sumie podpisaliśmy już 30 umów z podmiotami, które będą korzystać z nowych włókien w naszym rurociągu. To głównie firmy lokalne, dostawcy Internetu, telefonii i telewizji kablowej. Oczywiście nadal prowadzimy intensywną sprzedaż na dzierżawę lub wynajęcie nowych włókien na odcinkach Kraków-Rzeszów, Lublin-Zamość – powiedział Paweł Paluchowski, prezes Hawe Telekom.

Liczba włókien w rurociągu powiększyła się o 72 włókna, a łączna pojemność kabli światłowodowych w tych relacjach wynosi aż 96 włókien światłowodowych. Inwestycja zwiększyła trzykrotnie możliwości dzierżawienia włókien światłowodowych.

To nie koniec planowanych inwestycji. W tym roku Hawe Telekom planuje uruchomienie projektu związanego z rozbudową liczby włókien światłowodowych na odcinkach: Gdańsk-Olsztyn, Olecko-Ogrodniki, Siemiatycze-Lublin, Biała Podlaska-Terespol, Zamość-Rzeszów. To łącznie odcinek o długości 800 km.

Inwestycje finansowane są ze środków własnych Hawe Telekom i  mają na celu zwiększenie możliwości sprzedaży usług świadczonych na ogólnopolskiej sieci światłowodowej. Planowany koniec nowego projektu to połowa przyszłego roku.