Znikają kolejne białe plamy w Lubuskiem

2017.10.09
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Znikają kolejne białe plamy w Lubuskiem

W województwie lubuskim jeszcze do niedawna, mimo rozbudowy sieci regionalnej, znajdowało się kilka białych plam telekomunikacyjnych. Był to przedmiot debat pomiędzy samorządowcami, inwestorami oraz instytucjami rządowymi. Sytuacja ma już wkrótce ulec poprawie, gdyż nowe inwestycje mają zminimalizować problem dostępu do szerokopasmowego internetu.

W granicach białych plam znalazły się gminy Krosno Odrzańskie, Dąbie oraz Bobrowice. Wspomniane jednostki samorządowe znajdą się niedługo w zasięgu sieci FTTH. To efekt projektu realizowanego przez Orange Polska z konkursu 1.1 POPC.

W planach jest podłączenie do światłowodu 1737 gospodarstw domowych oraz 3 szkół. Zakładany koszt całkowity działań w ramach tego projektu to 5 milionów złotych. Jego koniec przewiduje się na sierpień 2018 roku.

To nie koniec dobrych nowin dla mieszkańców województwa lubuskiego. Zgodnie z projektem finansowanym z drugiego konkursu 1.1 POPC dostęp do sieci szerokopasmowej otrzymają także gospodarstwa domowe na terenie gminy Gubin (549 gospodarstwa), na terenie gminy Bytnica (92 gospodarstwa) oraz na terenie gminy Maszewo (744 gospodarstwa). Ponadto, połączenie z nowoczesną siecią otrzymają tutejsze szkoły. Termin realizacji inwestycji zaplanowano na 3 lata.

 

źródło: Gazeta Lubuska