Czy wkrótce czekają nas jednolite ładowarki?

2020.01.30
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Czy wkrótce czekają nas jednolite ładowarki?

Czy ktoś ma z was ładowarkę do iPhone’a? – kojarzycie ten tekst podczas piątkowych domówek? Wkrótce może stać się nieaktualny. Komisja Europejska uchwaliła rezolucję w sprawie wprowadzenia przepisów o jednolitej ładowarce do urządzeń elektronicznych.

Za główne przyczyny konieczności takiego posunięcia prawnego wskazano w tekście, iż: „obecnie ludzie polegają na swoich urządzeniach przenośnych w licznych codziennych sytuacjach, szczególnie w nagłych wypadkach lub podczas podróży, również ze względu na brak publicznych telefonów; mając na uwadze, że ludzie korzystają z telefonów komórkowych, które można łatwo i szybko naładować, aby uzyskać szybki dostęp do podstawowych usług i ważnych narzędzi, takich jak środki płatnicze, wyszukiwarki, urządzenia nawigacyjne itp”.

Jednym z efektów rezolucji ma być również zmniejszenie liczby produkowanych elektrośmieci. Według danych Komisji Europejskiej co roku na świecie wytwarzanych jest 50 mln ton odpadów tego typu. Ujednolicone ładowarki mają zmniejszyć ten problem.

Oczywiście, nie wszyscy przyjęli posunięcie Komisji Europejskiej z entuzjazmem. Głos zabrał Apple, gigant rynku urządzeń mobilnych, który znany jest z praktyki tworzenia własnych standardów urządzeń peryferyjnych, na przykład wejść do ładowarek odmiennych od rynkowych norm.

„Wierzymy, że regulacje ujednolicające złącza ładowarek w różnego rodzaju smartfonach zahamują innowacje bardziej, niż je pobudzą. Negatywnie odczują to użytkownicy w Europie oraz cała gospodarka. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska będzie kontynuowała poszukiwania rozwiązania, które nie ograniczy możliwości innowacyjnych całej branży” – wyjaśnia oficjalne stanowisko firmy Apple.

Sprawa ładowarek ma początek na europejskiej arenie politycznej już w 2009 roku. Obecnie najbardziej popularnymi typami złącz wykorzystywanych przez producentów, są: micro USB, USB-C oraz Lightning od Apple.

Źródło: Wprost