1,9 mld zł na budowę sieci szybkiego Internetu w Polsce

2017.11.11
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Trzeci konkurs na dotacje do budowy sieci szybkiego Internetu. Do wzięcia 1,9 miliardów złotych

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiła trzeci konkurs na dotacje do budowy sieci szybkiego Internetu w Polsce. Pula środków finansowych wynosi ponad 1,9 mld złotych. Ministerstwo rozwoju i finansów na ten cel specjalnie przesunęła część pieniędzy z innych programów operacyjnych. Aby ubiegać się o dotacje unijne, wnioski w pierwszej rundzie należy złożyć do 20 kwietnia 2018 r.  

Zgodnie z zamieszczonym na stronie CPPC komunikatem wsparcie może być udzielone na projekty realizowane na terytorium Polski polegające na budowie sieci NGA zapewniających gwarantowaną przepustowość co najmniej 30 Mb/s do użytkownika końcowego. Jaki poziom dofinansowania można uzyskać na ten cel? Według opublikowanych informacji maksymalny poziom dofinansowania dla regionów słabiej rozwiniętych wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych projektu, natomiast dla regionów lepiej rozwiniętych (tutaj wyszczególniono województwo mazowieckie) wynosi 80% kosztów kwalifikowalnych. Ponadto ustalono, że gdy obszar obejmuje teren województwa mazowieckiego i innego województwa, maksymalny poziom dofinansowania jest ustalony jako średnia z maksymalnych intensywności wsparcia dla tych województw i wynosi 82,5%.

Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich konkursach nie wykorzystano ani całości funduszy, ani nie zagospodarowano całego obszaru kraju. Efektem pierwszego konkursu z 2016 roku było przydzielenie około 50% z przewidzianej sumy 600 milionów złotych. Kolejny konkurs dysponował zdecydowanie, bo ponad pięciokrotnie, większym budżetem. Przygotowane 3,15 miliardów złotych zostało wykorzystane w ponad 60% (dofinansowano projekty na całkowitą kwotę 1,97 mld złotych).

Obszary, które nie zgłosiły się do poprzednich konkursów zostały ujęte w obecnych planach konkursowych. Na największe dofinansowanie mogą liczyć podmioty, które rozpoczną inwestycje na terenie Lubelszczyzny. Na region województwa lubelskiego przypada prawie 790 milionów złotych.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa stworzyła też listę 33 obszarów, na których o dotacje do zagospodarowania mogą zgłaszać się operatorzy. Warunkiem, który należy spełnić jest (w przypadku wykorzystania publicznych pieniędzy) obowiązkowe podłączenie minimum 460 tysięcy gospodarstw domowych (maksymalnie 850 tysięcy) i około 2,6 tysięcy szkół. Czy to dużo? Patrząc na rezultaty dwóch poprzednich konkursów, na które wydano w sumie 2,26 mld złotych dotacji operatorzy inwestują w sieci NGA, które objąć mają zasięgiem 1,31 milionów gospodarstw domowych.

Dotychczas na programie najwięcej zyskała firma Orange Polska. W dwóch poprzednich konkursach zgromadziła dofinansowanie na łączną kwotę 770 milionów złotych.

Przedsiębiorstwa, które chcą wziąć udział w konkursie nie muszą się spieszyć. CPPC na składanie zgłoszeń czeka od 11 grudnia do 20 kwietnia przyszłego roku. Wprowadzono ponadto formułę, aby w przypadku niezagospodarowanych obszarów, można było wyłaniać beneficjentów do skutku.

Oficjalna informacja o rozpoczęciu naboru na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa

źródło: CPPC, rpkom.pl