4 sieci otrzymały zgodę na dopłaty do roamingu UE

2017.10.24
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
4 sieci otrzymały zgodę na dopłaty do roamingu UE

Urząd Komunikacji Elektronicznej udzielił zgody czterem operatorom mobilnym zgody na pobieranie dodatkowych opłat za usługi oferowane klientom w ramach roamingu w Unii Europejskiej.

Jak informuje rpkom.pl ostatnio UKE udzielił pozwolenia dwóm wirtualnym operatorom Virgin Mobile Polska oraz właściciel satelitarnej platformy Nc+. MVNO działające w sieci P4 (Play) dołączyły tym samym do sieci Plus i wirtualnemu operatorowi Premium Mobile, który korzysta z infrastruktury Plusa. Derogacja (wyłączenie z obowiązku wypełniania części zobowiązań płynących ze stosowania prawa Unii) potrwa 12 miesięcy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyznał, że operatorzy mają pewnego rodzaju swobodę w implementacji dopłat na poziomie sprzedaży, a nawet zrezygnować z ich wprowadzenia.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi stawek, operator nie może ustalić stawki przekraczającej maksymalne stawki wynikające z regulacji unijnych. Operatorzy nie mogą więc ustalić cen wyższych niż 13 groszy netto za minutę rozmowy wychodzącej, 4 groszy netto za minutę połączenia odbieranego, 4 grosze netto za SMS, 3,2 grosza za 1 MB danych (do końca roku, później stawka ta ulegnie obniżeniu do 2,5 grosza).

Martin Stysiak, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wyjaśnił także, że regulator może zezwolić w odpowiednio uzasadnionych sytuacjach na stosowanie wyższych stawek.

Jak dotąd żaden z czwórki operatorów, które uzyskały prawo do pobierania dopłat nie wprowadził tej decyzji w życie. Przyczyną tego może być, zgodnie ze stanowiskiem UKE, przysługujące klientom prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku zmiany cen.

Dariusz Chlastawa, wiceprezes Premium Mobile, poinformował o zamiarach wdrożenia stawki z decyzji o dopłatach od 1 listopada 2017 roku.

źrodło: rpkom.pl