China Mobile uruchomi sieć 5G w 2019 dzięki współpracy z Viavi Solutions

2018.02.14
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
China Mobile uruchomi sieć 5G w 2019 dzięki współpracy z Viavi Solutions

China Mobile, największy na świecie operator telefonii komórkowej abonentów zapowiada, iż uruchomi sieć 5G nie w 2020, a rok wcześniej, w roku 2019. Możliwe będzie to dzięki współpracy z Viavi Solutions, który dostarczy sprzęt i oprogramowanie potrzebne do testów i pomiarów wsparcia rozwoju sieci pakietów pokryciowych (SPN) z interfejsem FlexE. Jest on opracowany przez China Mobile dla transportu 5G.

Jak zapowiadam prezes i dyrektor generalny Viavi Solutions Oleg Chajkin, technologia testowania została udoskonalona, a proponowane rozwiązania są stworzone do wspierania ekosystemu partnerów China Mobile zapewniając interoperacyjną infrastrukturę sieciową. Główną technologią będzie SPN dla transportu standaryzowanego przez ITU-T. China Mobile odkryło, że SPN jest optymalną technologią wspierającą architekturę następnej generacji, przepustowość, model ruchu, podział sieci, synchronizację czasu i opóźnień.

Używana w połączeniu SPN sieć Etharnet lub FlexE do tworzenia mniejszych kanałów Etcharnet z większego lub odwrotnie ma za zadanie zapewniać jakości usług (QoS) a także izolację pomiędzy warstwami w transporcie.

Viavi zobowiązało się do dostarczenia platformy testowej SPN, chcąc stworzyć wspólną podstawę dla producentów urządzeń sieciowych, twórców układów i dostawców urządzeń nadawczo-odbiorczych do walidacji produktów opartych na tej technologii.

Ogłoszenie rozpoczęcia prób przedkomercyjnych w 2019, przed przewidywaną premierą w 2020 roku, wskazuje, iż China Mobile dołączy do innych operatorów komórkowych takich jak AT & T, SK Telecom, które uruchomią sieć 5G już za rok