Aplikacja do rozpoznawania twarzy zapisuje zdjęcia z Facebooka.  Korzysta z niej nawet policja!

2020.01.20
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Aplikacja do rozpoznawania twarzy zapisuje zdjęcia z Facebooka.  Korzysta z niej nawet policja!

Nierozwiązana sprawa kryminalna sprzed kilku lat. Na monitoringu widać moment ataku oprawcy na ofiarę, przez moment widać dokładnie jego twarz. Wtedy nie udało się skojarzyć twarzy napastnika z żadną znajdującą się w bazie danych. Czy winny uniknie kary? 

Do niedawna mógł mieć taką nadzieję. Dzisiaj takie sprawy mogą w końcu zostać rozwikłane. Wszystko dzięki 31-letniemu Australijczykowi. Hoan Ton-That to founder start-up’u Clearview AI. Stworzył on narzędzie, które scrawluje publiczne witryny w internecie w poszukiwaniu zdjęć. Tym samym Clearview dzień po dniu tworzy ogromną i bezcenną bazę danych ze zdjęciami i linkami do profilów w mediach społecznościowych danych użytkowników.

Ton-That nie poprzestał na tworzeniu bazy danych i postanowił nadać jej znaczenie. Zbudował aplikację, która pomaga rozpoznawać twarze i kojarzyć je z osobami, których zdjęcia znajdują się w bazie. New York Times opublikował informację, że policjanci korzystają z narzędzia oraz że przyczyniło się ono do ujęcia kilku sprawców przestępstw.

W wielu krajach trwają dyskusję dotyczące wykorzystywania mechanizmów rozpoznawania twarzy. To pokazuje, że ta technologia budzi jeszcze wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że ten “zakazany owoc” budzi pożądanie nie tylko przedsiębiorców i organów ścigania, ale samych obywateli. Amazon rozwija swój własny produkt – kamerki Ring z funkcjonalnością rozpoznawania twarzy. Są one chętnie kupowane przez mieszkańców USA do zabezpieczania swoich posesji.

Czy to naturalna kolej rzeczy i efekt postępu technologicznego? Prawdopodobnie tak. Warto jednak zastanowić się nad długofalowymi konsekwencjami i ewentualnymi próbami wykorzystania zebranych danych w sposób niezgodny z prawem i zasadami etycznymi. Dbajmy o naszą prywatność i bądźmy świadomi postępujących zagrożeń.

Źródło: niebezpiecznik.pl