Co nowego w polskim prawie telekomunikacyjnym?

2018.12.16
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Co nowego w polskim prawie telekomunikacyjnym?

Grudzień jest miesiącem magii, prezentów oraz czynienia dobra – dlatego rząd postanowił podzielić się. zamiast życzeniami świątecznymi, zmianami w prawie telekomunikacyjnym. Mają one pozwolić odbiorcom na kilka ułatwień oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo.

Zacznijmy od ochrony  przed oszustami chcącymi zarobić na fałszywych  SMS-ach – horoskopach lub wiadomościach z rzekomą wygraną, od której sfinalizowania dzieli nas jedynie wysłanie SMS-a zwrotnego. Według najnowszych zmian w prawie operatorzy muszą nałożyć blokadę usług premium na progach: 0, 35, 100 i 200 zł. Po przekroczeniu danego progu dalsze opłaty zostaną wstrzymane. Standardowym progiem jest suma 35 zł –  można ją zmniejszyć do 0. Próg zero oznacza zablokowanie usług.

Ponadto usługa premium nie będzie już anonimowa: Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej utworzy rejestr numerów premium, by móc poznać organizatorów konkursów. Dodatkowo operator będzie musiał na rachunku umieścić informacje o numerach premium z usług których użytkownik skorzystał oraz o zasadach blokowania usługi. Przedsiębiorstwa świadczące usługi premium muszą zapisać się w rejestrze chcąc udostępniać konkursy lub horoskopy. Pomoże to w zdemaskowaniu osób z nieczystymi zamiarami.

Zmodernizowane zostanie zawieranie umów. Będzie to teraz możliwe w formie pisemnej, dokumentowej i elektronicznej. To abonent decyduje o jej formie oraz sposobach w jakich ma być informowany o zmianach w niej zachodzących. W momencie zawarcia umowy przez internet lub telefon, nabywca musi otrzymać od operatora jej treść na nośniku trwałym.

Inną zmianą jest wprowadzenie bardzo przydatnych notyfikacji o wszelkiego typu zagrożeniach, takich jak powodzie, silny wiatr czy ulewy. Są one oznaczane jako ALERT RCB, w których będzie podany zalecany sposób postępowania oraz dodatkowe informacje od służb ratunkowych.

Takie zmiany lubimy!

Źródło: https://komorkomania.pl