Czy 5G jest bezpieczne?

2018.08.14
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Czy 5G jest bezpieczne?

Cały świat z niecierpliwością oczekuje na wdrożenie najnowszej technologii 5G. Skupiamy się na jej zaletach związanych z szybkością przesyłania danych i nowych możliwości użytkowania. Czy jesteśmy jednak świadomi. jakie są jednak wady i zagrożenia związane z wdrożeniem technologii 5G?

Jeremy Fleming, szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ, ostrzegał na łamach Sunday Times o cyfrowym terroryzmie, który 5G wprowadzi na wyższy poziom znanych nam zagrożeń.

5G wpłynie na wiele sfer życia poprzez połączenie Internetu rzeczy z szerokopasmowym łączem mobilnym. Będzie to miało odniesienie w życiu codziennym – w jeździe samochodem, wykorzystywanych narzędziach czy inteligentnych miastach. 5G z pewnością wpłynie na wiele obszarów, z których często nie zdajemy sobie w tym momencie sprawy. Stają się one przy okazji najsłabszymi ogniwami, które mogą poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników.

Fleming podkreśla zwiększenie ryzyka ataków terrorystycznych z wykorzystaniem sprzętu, który może zostać użyty przez wrogie państwa w celu sparaliżowania krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego infrastruktury. W rozmowie poruszony został temat sprzętów telekomunikacyjnych dostarczanych przez chińskie firmy Huawei i ZTE. Sprzętu produkowanego w Państwie Środka najbardziej obawiają się Stany Zjednoczone i Australia. Kraje te bardzo poważnie rozważają wprowadzenie zakazu korzystania z ich infrastruktury 5G.

Szef agencji wywiadowczej zapowiada, iż utrzymanie zaufania publicznego wymagać będzie ścisłej i otwartej współpracy pomiędzy rządem, a firmami, jak również odpowiedniego ustawodawstwa i nadzoru. Potrzebne jest rozwiązanie, w którym zostanie znaleziona równowaga pomiędzy bezpieczeństwem a zachowaniem prywatności użytkowników.

źródło: telecomstechnews.com