Czy 5G może mieć wpływ na jakość powietrza?

2018.03.24
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Czy 5G może mieć wpływ na jakość powietrza?

Świadomość wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi wciąż rośnie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) w 2014 roku, tylko w ciągu roku 2012 około 7 milionów ludzi zginęło w wyniku ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, tym samym stanowiąc jeden na osiem z głównych globalnych zgonów.

Jak wiadomo, powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone wraz ze wzrostem populacji. Szacuje się, iż do 2030 globalna populacja w największych miastach osiągających 10 milionów wzrośnie z 3,2 miliarda do prawie 5.

Technologia w służbie jakości powietrza

Problem ten nie powinien, a raczej nie może być ignorowany. W związku z tym naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i Nokia Bell Labs opracowują technologię, która wykorzysta najnowszy standard technologii mobilnej 5G do dokładnego monitorowania jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

Projekt ten znany jest pod nazwą MegaSense. Łączy infrastrukturę 5G razem z analizą danych, innowacyjnymi metodami kalibracji oraz uczeniem maszynowym. Celem, który zamierzają osiągnąć badacze jest sprostanie globalnym problemom związanym z modelowaniem zanieczyszczeń.

MegaSense będzie światowym system monitorowania, określającym dokładne poziomy oraz skład zanieczyszczeń w powietrzu. Umożliwi to gęsta sieć czujników powietrza, która obejmie zasięgiem obszar miejski, by wykryć wszelkie zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym.

Wspomniane strategie, mogą walczyć z problemem zanieczyszczenia powietrza, poprzez wpływ na zrównoważenie polityki w sektorach produkujących najwięcej szkodliwych substancji, takich jak transport, energia czy przemysł. W dłuższej perspektywie zmiany na bardziej ekologiczne rozwiązania przyniosą korzyści ekonomiczne ze względu na oszczędność kosztów opieki zdrowotnej.

Na Uniwersytecie w Helsinkach w Kumpula Campus realizuje się pierwszy pilot projektu MegaSense. Czujniki jakości powietrza na stanowisku testowym są obecnie podłączone do sieci NetLeap / NDAC Nokii.

Drugi pilot opracowywany do testów wykorzystujących sieć 5G do monitorowania jakości powietrza odbędzie się w Pekinie.

źródło: telecomstechnews.com