Czy 5G uratuje Nokię?

2018.07.27
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:

Czy 5G uratuje Nokię?

Nokia  pokłada duże nadzieje w sukces związany z wdrożeniem 5G. Wyniki finansowe tego przedsiębiorstwa nie są zbyt optymistyczne. Kwartalny zysk operacyjny jest o 42 procent niższy w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Nokia wierzy, iż założone przez firmę cele są podstawą do osiągnięcia sukcesu, ponieważ przedsiębiorstwo jest dobrze przygotowane do nadchodzących zmian cyklu technologicznego z silnym i stabilnie przygotowaniem kompleksowego portfela usług. Jak podkreśla prezes Nokii Rajeev Suri, nie należy się martwić obecnymi wynikami przedsiębiorstwa, mając na uwadze ostatnie kluczowe sukcesy na  rynkach 5G w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Mimo iż przewidywania Nokii odnośnie wdrożenia najnowszej technologii w roku 2018 zostaną najprawdopodobniej zrealizowane to sukces nie jest pewny w stu procentach. Pomimo problemów i ograniczonych możliwości biznesowych Huawei i ZTE, chińskiej konkurencji z ograniczonymi udziałami na rynku amerykańskim, jednym z groźniejszych rywali pozostaje szwedzki Ericsson, który może pokrzyżować plany przedsiębiorstwa. Celem strategii Nokii jest dywersyfikacja klientów oraz wyjście poza operatorów telekomunikacyjnych poprzez szeroki udział w palecie branż 5G.

Innym, ważnym filarem w strategii Noki, którego celem jest wyniesienie firmy na wysoką międzynarodową pozycję, są poczynione inwestycje w badania i rozwój na przestrzeni ostatnich lat. Jednym z przykładów może być Nokia Technologies, jednostka mająca licencję na IPR i markę Nokii. To przedsięwzięcie osiągnęło ponad 87 procent zysku operacyjnego firmy, przy mniejszej niż 7 procent całkowitej sprzedaży netto.

źródło: telecoms.com