Czy to koniec działalności ZTE w Stanach Zjednoczonych?

2018.05.16
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Czy to koniec działalności ZTE w Stanach Zjednoczonych?

ZTE, jedno z największych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w Chinach, zawiesiło swoją działalność w USA z powodu stosowania nieuczciwych praktyk. Przedsiębiorstwo zostało oskarżone przez Waszyngton o naruszenie zasad eksportowych panujących w USA oraz o nielegalne działania związane z wysyłaniem towaru do Iranu oraz Korei Północnej.

W wyniku potwierdzenie wysyłania nielegalnych przesyłek w marcu 2017, przedsiębiorstwo telekomunikacyjne zostało ukarane grzywną w wysokości 1,1 mld USD oraz siedmioletnim zakazem eksportu.

Prezydent Donald Trump skomentował zaistniały problem na Twitterze pisząc o zamknięciu rozmów między USA i Chinami w obawie przed „wojną handlową” pomiędzy tymi państwami. W stolicy Stanów Zjednoczonych prowadzone są liczne dyskusje prowadzące do rozwiązania sporu. Fakt, że ZTE postąpiło w sposób niezgodny z prawem jest niezaprzeczalny, aczkolwiek dostępne są alternatywne środki zaradcze. Inne niż zaproponowane przez rząd dotychczas.

Jak podaje Wall Street Journal, w zamian za ulgi ZTE USA szuka porozumienia, dzięki którym chińskie cła na produkty rolne zostaną zniesione. Taryfy te weszły w życie w kwietniu.

Jak skomentował zaistniałą sytuację Lu Kang, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, Chiny pozytywnie przyjęły uwagi administracji, będąc w ścisłym kontakcie odnośnie dalszych zmian.

Jednakże istnieją głosy nie będące w pełni zadowolone ze zmian. Między innymi Terry Branstad, ambasador USA w Chinach, podkreśla oddalenie od siebie w sporach handlowych USA i Chin. Branstad oczekuje „konkretnego harmonogramu” , dodając iż „Chiny są tak samo otwarte jak Stany Zjednoczone”.

źródło: telecom