Facebook tworzy własny system operacyjny

2019.12.30
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Facebook tworzy własny system operacyjny

Czy Facebook pracuje nad stworzeniem własnego systemu operacyjnego? Choć internetowy gigant zarządzany przez Marka Zuckerberga zdominował rynek usług social media (wspomnieć należy nie tylko autorską platformę Facebook, ale również udane przejęcia Instagrama oraz WhatsAppa) to inne projekty wykraczające poza tę sferę nie okazały się być sukcesami. Czy uda się to zmienić?

Przedsiębiorstwo z Palo Alto nie poddaje się jednak w swoich staraniach i przygotowuje systemu dla swoich autorskich urządzeń. Już w tym momencie Facebook korzysta ze zmodyfikowanej wersji Androida stosowanej m.in. do urządzeń Oculus VR. Ważną motywacją, która przyspiesza pracę nad własnym systemem operacyjnym jest z pewnością chęć uniezależnienia się od Google, jednego z rywali biznesowych.

Trudno wyobrazić sobie skalę negatywnych skutków ewentualnego nagłego zakończenia współpracy z gigantem z Mountain View. Stąd decyzja Marka Zuckerberga o równoległym rozwijaniu własnego ekosystemu, który ma być wkrótce realną alternatywą i polisą ubezpieczeniową dla wysiłków inżynierów Facebooka.

Zadanie rozwoju Facebook OS przypadło w udziale Marcowi Lucovsky’emu, który pracował w przeszłości w Microsoft. Nie zadeklarowano jednak do tej pory kiedy pierwsza wersja systemu operacyjnego ma ujrzeć światło dzienne.

Źródło: DailyWeb.pl