Facebook ujawnił anonimowe profile znanych osób. Przez przypadek!

2020.01.10
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Facebook ujawnił anonimowe profile znanych osób. Przez przypadek!


Facebook po raz kolejny znalazł się w centrum opinii publicznej ze względu na opublikowanie wrażliwych informacji dotyczących użytkowników portalu. Wszystko wskazuje na to, że z pozoru błahy “wyciek” informacji był błędem programistycznym. O co zatem chodziło?

Przypadkowo użytkownicy platformy społecznościowej dowiedzieli się o możliwości sprawdzenia tożsamości osób przygotowujących wpisy na fanpage’ach publikowanych na Facebooku. Wystarczyło sprawdzić historię edycji wpisu i naszym oczom ukazywał się wizerunek administratorów bądź członków zespołu tworzącego stronę. Warto dodać, że w niektórych przypadkach te tożsamości są skrzętnie przez lata ukrywane. Z różnych powodów.

Ciekawość doprowadziła do masowych śledztw i tropienia prawdziwych tożsamości osób odpowiedzialnych za wiele profili firmowych czy też znanych osobistości. Mówi się, że zidentyfikowano nawet legendarnego artystę Banksy’ego. 

Cała sprawa po raz kolejny rozpętała burzliwą dyskusję dotyczącą poziomu zabezpieczeń danych osobowych na Facebooku. Z drugiej strony – czy dla transparentności nie byłoby lepiej informować kto jest w rzeczywistości autorem danych wpisów?

Źródło: tabletowo