Finlandia gotowa na 5G?

2018.09.07
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Finlandia gotowa na 5G?

Wszyscy, którzy uważnie śledzą rozwój technologii 5G z pewnością zakładają się już o to, które państwa jako pierwsze wprowadzą w życie nowy standard komunikacji. Wśród kandydatów znajdują się z całą pewnością Chiny, USA czy Korea Południowa.

Jak sytuacja przedstawia się w Europie? Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, iż Finlandia może być jednym z pierwszych krajów na Starym Kontynencie, którzy zaczną korzystać z 5G już na początku 2019 roku!

Stanie się to możliwe dzięki zakończonym testom Telii 5G Arena w Helsinkach. To pierwsza stacja bazową w mieście i wciąż jest rozwijana. Ma zostać ukończona jesienią, zaś komercyjna operacja na pełną skalę możliwa będzie już w 2019, w chwili po przeprowadzeniu aukcji częstotliwości 3,5 GHz 5G.

– Stworzyliśmy sieć współpracy 5G w Finlandii, aby tworzyć i pilotować usługi 5G z naszymi partnerami, a teraz możemy nadal odkrywać możliwości 5G w prawdziwej sieci na żywo. – komentuje sprawę Jari Collin, dyrektor ds. Technicznych w Telia w Finlandii.

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój branży telekomunikacyjnej w Finlandii. Dzięki temu ten nordycki ma dostępne wszelkie komponenty i mechanizmy pozwalające z dużym optymizmem patrzyć na przyszłość wdrożenia 5G w tym kraju.

Uruchomienie sieci przed pojawieniem się na rynku urządzeń dostosowanych do 5G budzi kontrowersje. Kto wie, może lepszym rozwiązaniem jest stworzenie sieci bez urządzeń niż urządzenia gotowe na sieć, której jeszcze nie ma?

źródło: telecoms.com