Finlandia nie potrzebuje już plastiku?

2018.10.17
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Finlandia nie potrzebuje już plastiku?!

Fiński rząd zamierza wprowadzić prawo jazdy dostępne w aplikacji mobilnej. To byłby nie tylko ukłon w kierunku zapominalskich kierowców, ale z całą pewnością jeszcze bardziej zwiększyłoby funkcjonalność smartfonów, które już dawno przestały pełnić funkcję aparatu do dzwonienia i smsowania.

Jak można otrzymać takie prawo jazdy? Fiński rząd stawia na prostotę. Cały proces nie będzie wymagać żadnej biurokracji. Jedyne, co trzeba będzie zrobić, to zaznaczyć opcję we wniosku o prawo jazdy z prośbą o udostępnienie możliwości posiadania dokumentu w aplikacji mobilnej. Co więcej, usługa będzie bezpłatna.

Mobilne prawo jazdy jest praktycznym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki cyfryzacji w sektorze transportu – podkreśla Anne Berner, minister sportu i komunikacji Finalndii. Rzeczywiście, byłoby to prawdziwe ułatwienie dla kierowców oraz ukłon w kierunku cyfryzacji administracji państwowej.

Czy prawo jazdy jest pierwszym krokiem do mobilnych dokumentów? Co będzie kolejne – dowód osobisty lub paszport? Kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie, by móc płacić telefonem za popołudniową kawę i deser w ulubionej kawiarni. Ba, kiedyś płatności internetowe zdawały się być czymś magicznym i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika.

Po kilku latach coraz mniej osób korzysta z tradycyjnych, papierowych pieniędzy na rzecz wygodnej karty, którą wystarczy przyłożyć do terminala. To mocne przesłanki, by wierzyć, że nowa technologia wkrótce upowszechni się także w tej dziedzinie.