GSMA: 73% Europejczyków będzie w zasięgu 5G w 2025

2017.10.22
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
GSMA: 73% Europejczyków będzie w zasięgu 5G w 2025

GSM Association, międzynarodowa organizacja handlowa zrzeszająca operatorów sieci komórkowej, opublikowała raport Mobile Economy Europe 2017. Znajdują się w nim wiele interesujących informacji dotyczących aktualnego stanu rozwoju sieci mobilnych w Europie, a także prognozy związane z wprowadzaniem standardu 5G.

Według badaczy z GSMA, w końcu 2016 roku na Starym Kontynencie było 457 mln użytkowników sieci komórkowych (penetracja rynku na poziomie 84%). W 2020 r. będzie ich 469 mln (penetracja na poziomie 86%). Wzrosnąć ma także liczba aktywnych  kart SIM Ich liczba zmieni się  z 752 mln w 2016 r. do 882 mln w 2020 r.

95% mieszkańców Europy ma dostęp do 4G

Operatorzy telefonii komórkowej w Europie przeprowadzili szereg inwestycji, które pozwoliły na rozbudowę i modernizację infrastruktury. Doprowadziło to na początku 2017 roku do pokrycia 95% mieszkańców Europy zasięgiem technologii 4G. Operatorzy skupili się przy tym na rozwiązaniach umożliwiających unowocześnienie sieci (MIMO, carrier aggregation, 256 QAM), co spowodowało usprawnienie sieci LTE.

Najnowszy standard – LTE Advanced Pro – stanowi znaczną poprawę zagęszczenia i szybkości sieci. Potencjalnie mogą one osiągnąć prędkość powyżej 1 Gb/s. Od końca 2013 r. w Europie uruchomiono w sumie 81 sieci LTE-Advanced. Ponadto, w ciągu ostatnich dwóch lat uruchomiono 12 sieci LTE-Advanced Pro.

W 2016 r. liczba połączeń 4G stanowiła łącznie 34% wszystkich połączeń (wyłączając M2M).  Z kolei w 2017 roku, liczba użytkowników 4G przekroczyła liczbę osób korzystających z połączeń w technologii 3G. GSMA przewiduje, że do 2020 r. liczba połączeń w wykorzystaniem 4G stanowić będzie 61% wszystkich połączeń.

Komisja Europejska ma zamiar wykorzystać doświadczenie we wdrożeniu i rozwoju technologii 4G, aby wziąć na siebie wiodącą rolę przy tworzeniu technologii 5G.

Europa szykuje się na technologię 5G

Plan działania Komisji Europejskiej w zakresie 5G określa wymogi technologiczne i regulacyjne, podczas gdy projekt 5G-PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) przedłożony przez Komisję przyczynia się do badań, rozwoju i standaryzacji technologii. Pomimo tych zabiegów, to USA oraz kraje azjatyckie (w tym przede wszystkim Korea Południowa, Japonia oraz Chiny) będą jednymi z pierwszych rynków, gdzie uruchomiona zostanie sieć 5G.

GSMA przewiduje, że globalne wdrożenie technologii 5G będzie trwało dłużej niż 4G. Wśród głównych powodów takiej sytuacji wymienia się wolniejsza rozbudowa sieci i niepewności związane z proponowaną wartością w stosunku do LTE. Zgodnie z zaprezentowanymi w raporcie danymi, w 2025 roku w Europie będzie 214 mln użytkowników sieci 5G. Więcej osób będzie korzystać ze standardu piątej generacji tylko w regionie APAC (Azja i Pacyfik). Oznacza to, że już w połowie kolejnej dekady trzy czwarte ludności Europy będzie w zasięgu sieci 5G. Autorzy raportu przewidują uruchomienie pierwszych komercyjnych sieci 5G na Starym Kontynencie w 2020 roku. Błyskawicznie mają trafić do 2 mln klientów.

Do krajów, które mają stać się liderami w dziedzinie dostępności połączeń 5G GSMA typuje Niemcy, Wielką Brytanię oraz Francję.

Pełny raport dostępny jest na stronie GSM Association.

źródło: telko.in, GSMA Intelligence