Internet mobilny w Polsce – wielkie podsumowanie 2017 roku!

2018.01.22
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Internet mobilny w Polsce – wielkie podsumowanie 2017 roku!

Początek nowego roku to dobry czas na podsumowania. Na łamach portalu RFBenchmark.pl publikujemy każdego miesiąca raporty dotyczące szybkości i jakości Internetu mobilnego w Polsce. Raz na kwartał dzielimy się również danymi dotyczącymi Europy.

Dzisiaj nadszedł czas na wielkie podsumowanie i ocenę, jak wyglądała szybkość Internetu mobilnego w Polsce w 2017 roku.

Szybkość Internetu mobilnego w Polsce w 2016 – zobacz, jak wyglądało podsumowanie poprzedniego roku!

Operatorzy mobilni w Polsce inwestują w rozwój infrastruktury mobilnej

Rok 2017 minął pod znakiem inwestycji w sieci mobilne. Wszyscy operatorzy włożyli spore środki finansowe w poprawę infrastruktury.

Internet mobilny Orange – ponad 10 tys. stacji bazowych z 4G LTE

W opublikowanym niedawno podsumowaniu sieć Orange chwali się przekroczeniem liczby 10 tysięcy stacji bazowych z 4G LTE. Do 4 tysięcy wzrosła także liczba stacji bazowych, które korzystają z agregacji pasm. Dla porównania na koniec 2016 roku było ich zaledwie 450.

Poprawa infrastruktury Orange umożliwiła w niektórych miejscach osiągnięcie szybkości sieci bezprzewodowej nawet do 300 Mbps. Specjaliści od infrastruktury Orange skupili się także na głównych szlakach komunikacyjnych. Jakość i prędkość Internetu mobilnego Orange uległa poprawie m.in. na trasie autostrady A2.

T-Mobile krok w krok z Orange

W ciągu minionych dwunastu miesięcy nie próżnowali także inni operatorzy. T-Mobile na początku listopada 2017 roku przekroczył liczbę 10 tysięcy stacji bazowych, które obsługują technologię LTE. Poziom rozbudowy był zbliżony do inwestycji pomarańczowego konkurenta. W ubiegłym roku w infrastrukturze sieci T-Mobile przybyło ponad 2000 nowych stacji obsługujących technologię LTE, blisko 3600 stacji obsługujących technologię Carrier Aggregation, a wśród nich ponad 1100 z agregacją 3 nośnych. Podsumowując, w 2017 roku pojemność sieci LTE T-Mobile wzrosła o ponad 92%.

Play rozbudowuje własną infrastrukturę sieci mobilnej

Play, jako najmłodszy operator, często zbiera wiele negatywnych opinii. Do tej sieci przylgnęła metka dotycząca dużych problemów z zasięgiem. Play, który niedawno zadebiutował na giełdzie, ma bardzo poważne plany dotyczące rozwoju własnej infrastruktury Internetu mobilnego.

W ciągu 2 lat, czyli do końca 2020 roku ukończona ma zostać rozbudowa własnej infrastruktury sieci Play. Dzięki temu operator ma się usamodzielnić i oferować dobry zasięg na terenie całego kraju bez konieczności korzystania z roamingu krajowego.

Inwestycje w sieć Internetu bezprzewodowego Plus

Czy powody do radości mają też użytkownicy sieci Plus? Strona operatora podaje informacje, że ponad 99% populacji Polski jest w zasięgu Internetu Plus LTE, a prawie połowa mieszkańców Polski w zasięgu LTE Plus Advanced.

W jednym z październikowych komunikatów prasowych Grupa Cyfrowy Polsat (właściciel sieci Plus) poinformowała o wdrożeniu nowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym oferowany Internet mobilny w sieci Plus jest jeszcze szybszy i stabilniejszy. Sieć ma również większą pojemność.

Z dobrodziejstw zrealizowanych inwestycji jako pierwsi skorzystali mieszkańcy Białegostoku. Operator podkreśla, że maksymalna prędkość pobierania danych w sieci LTE Plus Advanced to 498 Mbps.

Średnie wyniki pomiarów jakości Internetu mobilnego operatorów w Polsce w 2017 roku

Technologia LTE/4G – średnie wyniki pomiarów jakości Internetu mobilnego operatorów w Polsce, w poszczególnych miesiącach 2017 roku

Pobieranie danych (LTE)Wysyłanie danych (LTE)Ping
Pobieranie danych (LTE)
Internet mobilny w Polsce
Wysyłanie danych (LTE)
Internet mobilny w Polsce
Ping
Internet mobilny w Polsce

W kategorii szybkości pobierania danych przez większą część roku na prowadzeniu była sieć Orange. Pomarańczowy operator był liderem pod względem szybkości ściągania plików ośmiokrotnie. Użytkownicy Orange najwięcej radości z Internetu mobilnego mieli w czerwcu, gdy średnia szybkość pobierania danych osiągnęła 31,37 Mbps. Warto jednak zwrócić uwagę na ostatni kwartał 2017 roku, gdy na prowadzeniu znalazła się także sieć T-Mobile. Najgorzej pod tym względem wypadła sieć Play, która jedynie czterokrotnie nie zajęła najgorszego miejsca w rankingu.

Ciekawszą sytuację odnotowaliśmy w kategorii średniej szybkości wysyłania plików. Tutaj Orange rywalizował najczęściej z siecią Plus. Orange w tej kategorii triumfował pięć razy, Plus z kolei okazywał się najlepszy aż siedem razy. Sieć należąca do Grupy Cyfrowy Polsat rekordowe wyniki osiągnęła w czerwcu i lipcu, gdy możliwe było wysyłanie plików ze średnią szybkością 16,80 Mbps. 

Trzecim badanym przez użytkowników aplikacji RFBenchmark współczynnikiem był Ping. W tej kategorii najlepszy wynik (czyli najniższą wartość) najczęściej, bo sześciokrotnie osiągał Orange. Niespodziewanie w pierwszym kwartale 2017 roku najwięcej powodów do zadowolenia mieli jednak abonenci sieci Play. Skazywany na porażkę przy każdym kolejnym rankingu operator w styczniu osiągnął szczególnie dobry wynik – 36 ms. 

Technologia 3G – średnie wyniki pomiarów jakości Internetu mobilnego operatorów w Polsce, w poszczególnych miesiącach 2017 roku

Pobieranie danych (3G)Wysyłanie danych (3G)Ping
Pobieranie danych (3G)
Internet mobilny w Polsce
Wysyłanie danych (3G)
Internet mobilny w Polsce
Ping
Internet mobilny w Polsce

Prędkości Internetu mobilnego w poszczególnych miesiącach 2017 roku w Polsce – raporty szczegółowe:

W jaki sposób zebraliśmy dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

Chcesz pomóc nam tworzyć comiesięczny raport jakości usług i prędkości Internetu mobilnego w Polsce?

 Pobierz już dziś naszą aplikację mobilną i dołącz do naszej społeczności!

rfbenchmark_download_application

Ukryj komentarze
3