Inwestycje światłowodowe w Niemczech mogą osiągnąć nawet 12 mld euro

2018.02.12
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Inwestycje światłowodowe w Niemczech mogą osiągnąć nawet 12 mld euro

Koalicyjna partia, która stworzy nowy niemiecki rząd, podpisała 117 stronicową umowę, wymagającą 12 mld euro z budżetu państwa na wsparcie rozwoju infrastruktury. Do 2025 całe Niemcy objęte zostaną zasięgiem światłowodowych sieci dostępowych.

Większa część umowy poświęcona jest rozwojowi infrastruktury telekomunikacyjnej, cyfryzacji oraz innowacyjności na które rząd ma przeznaczyć do specjalnego funduszu od 10 mld euro do 12 mld euro. Popierane będą prywatne inwestycje w sieci światłowodowe. Najważniejszą będą światłowodowe sieci dostępowe.

W ciągu pięciu lat, mają zostać przeznaczone następne sumy – tym razem 5 mld euro, które zostaną wykorzystane na rozwiązania w chmurze obliczeniowej, w tym na cyfrową infrastrukturę w szkołach.

Umowa koalicyjna mówi, iż celem jest infrastruktura światłowodowe w całych Niemczech. Dostępna będzie w we wszystkich regionach i gminach. Łącza dostępowe znajdziemy w szkołach parkach przemysłowych, instytucjach socjalnych sektora publicznego i szpitalach.

Umowa mówi, iż Niemcy mają być liderem w rozwoju sieci 5G. Bardzo ważny jest rozwój na terenach wiejskich, gdzie sieć nie jest tak dobrze rozwinięta jak w reszcie kraju. W planach jest ewoluowanie prawa telekomunikacyjnego i antymonopolowego, który umożliwi roaming krajowy. Ważny jest ogólnokrajowy zasięg sieci mobilnych, zarazem na autostradach, jak i na liniach kolejowych.

Dodatkowo umowa koalicyjna przewiduje darmowy dostęp do WiFi we wszystkich budynkach publicznych, na stacjach kolejowych oraz w pociągach Deutsche Bahn.

źródło: telko.in