Jak według UKE wyglądał rynek telekomunikacyjny w 2018?

2019.07.03
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Jak według UKE wyglądał rynek telekomunikacyjny w 2018?

Co roku Urząd Komunikacji Elektronicznej publikuje raport, dzięki któremu mamy szansę przyjrzeniu się sytuacji na rodzimym rynku telekomunikacyjnym. Jest to z całą pewnością miejsce, gdzie bardzo dużo się dzieje. Potwierdzają to działania i inwestycje każdego z operatorów. Co jednak wynika z wszystkich realizowanych przedsięwzięć?

Pierwszym istotnym faktem jest wartość rynku telekomunikacyjnego, która spadła o 0,3 mld PLN, dając finalny wynik  39,2 mld PLN. Wzrost UKE odnotował w wartości rynku dostępu do Internetu, która w 2018 wyniosła 5,4 mld. Zwiększyła się też liczba osób, mających dostęp do Internetu. W 2018 liczba ta zamknęła się w gronie 15,8 mln użytkowników.

Według UKE rozkład operatorów komórkowych, biorąc pod uwagę liczbę użytkowników korzystających z Internetu, wyglądał następująco: 29,6 % Orange, 8,1 % Plus, 7,9 % T-Mobile, a 6,2% Play. Największy spadek w raporcie widoczny jest w telefonii stacjonarnej, która straciła o 14,6 % porównując rok do roku. Liczba użytkowników w 2018 wyniosła jedynie 4,1 mln użytkowników

Urząd Komunikacji Elektronicznej odnotował także spadki w telefonii mobilnej. Chodzi o spadek liczby użytkowników kart sim, spadek przychodów oraz wpływów z opłat abonamentowych.  Wzrosła za to ilość trwania połączeń – Polacy „przegadali” w 2018 103, 8 mld minut, czyli prawie o 2 % więcej niż w 2017. Wysłali za to mniej wiadomości tekstowych – jedynie 47 mld SMS-ów, czyli dokładnie 5,5% mniej niż w roku ubiegłym. Czyżby Polacy zmienili swoje nawyki na rzecz Messengera i innych komunikatorów?

Źródło: https://www.telepolis.pl/