Jak zwalczać cyberataki? W USA powstał specjalny zespół naukowców

2018.01.23
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Jak zwalczać cyberataki? W USA zespół naukowców ma pomóc w walce z zagrożeniami

Wraz ze wzrostem liczby domów i przedsiębiorstw korzystających z funkcji Internetu i GPS-u znacząco rośnie ryzyko cyberataków. Spowodowane jest to luką w zabezpieczeniach funkcji mierzenia czasu. Konsekwencją jest ujawnienia prywatnych, poufnych informacji oraz możliwość uszkodzenia podstawowych usług urządzeń.

1 milion dolarów został przeznaczony z National Science Fundation (NSF) dla Naukowców z Clemson University (Karolina Południowa, USA), których zadaniem jest niwelowanie cyberataków. Naukowcy zamierzają stworzyć bezpieczne rozwiązania w zakresie pomiaru czasu – poprzez zabezpieczenie odbiorników GPS i NPT.

W sieci, w której czas musi zostać wyrównany, na przykład w Internecie, sieciach komunikacji komórkowej i systemach zasilania, wystąpienie różnic w czasie choćby w jednym urządzeniu, może przynieść katastrofalne skutki.

W Internecie i sieciach komunikacyjnych, czas musi być wyrównany. Wycofanie czasu na komputerze ułatwia hakerom łamanie otwartych, zaszyfrowanych dokumentów. Uzyskanie dostępu do konta z danymi logowania, które powinny wygasnąć również staje się na wyciągnięcie ręki.

Naukowcy podejmą się również problemu związanego z cyberatakami na NPT. Jest to jeden z najstarszych protokołów umożliwiający zsynchronizowanie zegarów systemów komputerowych. Dlaczego jest to tak ważne? Spowodowane jest to rozwojem infrastruktury – zarówno sieci energetyczne jak i systemy wodne polegają na sieciach komputerowych.

Przykładowo, otworzenie bramy powodziowej za szybko lub za późno może przynieść bardzo dotkliwe szkody.

Naukowcy planują utworzenie uzupełnienia nazywanym „protokołem synchronizacji pulsu”, który wyeliminuje ataki „odmowy usługi”, które obciążają serwery uniemożliwiając dostęp uprawnionym użytkownikom.

Protokół zostanie sprawdzony poprzez synchronizację 5 zegarów stacji pogodowych znajdujących się wokół kampusu Clemsona. O efektach dowiemy się w przyszłości, możemy mieć tylko nadzieję na wielki sukces, który ochroni nas przed cyberatakami.

źródło: everythingrf.com