Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q2 2018)

2018.08.08
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q2 2018)

Nasi specjaliści na podstawie pomiarów użytkowników aplikacji RFBenchmark podsumowali drugi kwartał 2018 roku pod kątem jakości i szybkości Internetu mobilnego w Europie. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie, gdzie możemy cieszyć się z najlepszej sieci bezprzewodowej w Europie?

Przypomnijmy, jak wyglądała sytuacja na Starym Kontynencie w pierwszym kwartale 2018. Najwięcej powodów do zadowolenia mieli mieszkańcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Największą prędkość pobierania danych odnotowaliśmy we Francji (20,6 Mb/s). Cierpliwością musieli wykazać się natomiast abonenci z Ukrainy (4,89 Mb/s).

W kategorii szybkości wysyłania danych na pierwszym miejscu podium zameldowała się Austria (10,9 Mb/s). Na tle Europy najsłabiej wypadła natomiast Czarnogóra (2,0 Mb/s).

Biorąc pod uwagę wartość ping to najlepsze wyniki mogliśmy zaobserwować w krajach Europy Północno-Wschodniej. Najniższą z wartości miała Finlandia (39 ms). Na przeciwległym biegunie znalazła się Ukraina (138 ms).

Przeczytaj więcej: Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q1 2017)

Internet mobilny w Europie – w których państwach jest najszybszy?

Po przeanalizowaniu danych zebranych przez użytkowników naszej aplikacji w drugim kwartale okazało się, że w niektórych kategoriach znowu znaleźli się “starzy znajomi” z poprzednich rankingów. Dobrym przykładem może być klasyfikacja krajów mogących pochwalić się największą szybkością pobierania danych. Skład podium nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego podsumowaniau.

Najwyżej plasuje się Francja z wynikiem 20,4 Mb/s. Na drugim miejscu odnotowaliśmy kosmetyczną zmianę. Na tę pozycję awansowała Austria (19,7 Mb/s). Ten górzysty kraj okazała się lepszy od  Chorwacji (19,4 Mb/s), która w poprzednim rankingu była wiceliderem. Najsłabiej po raz kolejny wypadła Ukraina (5,3 Mb/s), Macedonia (8,2 Mb/s) i Białoruś (9,2 Mb/s). Warto jednak zaznaczyć, że mamy dla Ukrainy i Macedonii optymistyczną informację. Oba państwa poprawiły swoje wyniki w porównaniu do poprzedniego rankingu.

Spójrzmy teraz na szybkość wysyłania danych. Najwyższe wyniki odnotowała ponownie Austria (10,2 Mb/s). Czyżby w tym przypadku ukształtowanie terenu nie utrudniało sprawnemu rozwojowi infrastruktury sieci mobilnej? Tuż za Austrią uplasowała się Holandia (10,1 Mb/s) i Hiszpania (9,66 Mb/s). Wyniki w tych krajach są nieznacznie gorsze niż w poprzednim kwartale. „Czerwonymi latarniami” Europy w kategorii średniej szybkości wysyłania danych są Czarnogóra (2,5 Mb/s), Ukraina (2,56 Mb/s) i Macedonia (2,6 Mb/s).

Jak kształtuje się sytuacja odnośnie wartości ping? W tej kategorii królują wciąż kraje z północy. Najlepszy wyniki należy do Finlandii (44 ms), a tuż za nią znajduje się  Estonia (48 ms) oraz Norwegia (53 ms), która wskoczyła na podium na miejsce Litwy. Najsłabiej poradziły sobie Ukraina (129 ms), Rosja (117 ms) i Rumunia (115 ms).

Po raz kolejny można zauważyć permanentne problemy z jakością Internetu mobilnego u naszego wschodniego sąsiada. Ukraina znalazła się we wszystkich trzech niechlubnych zestawieniach państw z największymi problemami dotyczącymi łączności bezprzewodowej.

Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?

Wiemy, kto może pochwalić się najlepszym, a kto najgorszym Internetem mobilnym w Europie. Pora zatem zobaczyć, jak na tym tle wypada Polska. Średnia szybkość pobierania danych nad Wisłą wyniosła 18,6 Mb/s. To wynik lepszy niż w I kwartale. Dodatkowo, pozwala on wyprzedzić naszych sąsiadów – Niemcy, Czechy oraz Słowację.

Jeżeli chodzi o średnią szybkość wysyłania danych również odnotowano poprawę wyniku. W Polsce możemy wysyłać pliki ze średnią prędkością 7,98 Mb/s. Niestety, wciąż daleko nam do Austrii, która osiągnęła najlepszy wynik w Europie. Z drugiej strony wypadamy w tej kategorii lepiej niż kraje skandynawskie. Nie może nas cieszyć jednak fakt, że ten rezultat jest także słabszy niż większość państw Europy Zachodniej.

Wartość ping w Polsce wzrosła i wyniosła w II kwartale 54 ms. Ten wynik pozwala Polsce na zajęcia czwartego miejsca w Europie! Rzutem na taśmę wyprzedziła nas Norwegia z wynikiem 53 ms.

Pobieranie danychWysyłanie danychPing
Pobieranie danych
Internet mobilny w Europie pobieranie danych
Wysyłanie danych
Internet mobilny w Europie wysyłanie danych
Ping
Internet mobilny w Europie ping

Najważniejsze dane z II kwartału 2018 roku

Polska:

 • średnia szybkość pobierania: 18, 6 Mb/s
 • średnia szybkość wysyłania:  7,89 Mb/s
 • wartość ping: 54 ms

 

Europa – największa szybkość pobieranie danych:

 • Francja: 20,4 Mb/s
 • Austria 19,7 Mb/s
 • Chorwacja 19,4 Mb/s

 

Europa – najniższa szybkość pobieranie danych:

 • Ukraina: 5,3 Mb/s
 • Macedonia: 8,2 Mb/s
 • Białoruś: 9,7 Mb/s

 

Europa – największa szybkość wysyłania danych:

 • Austria: 10,2 Mb/s
 • Holandia: 10,1 Mb/s
 • Hiszpania: 9,66 Mb/s

 

Europa – najniższa szybkość wysyłania danych:

 • Czarnogóra: 2,5 Mb/s
 • Ukraina 2,56 Mb/s
 • Macedonia 2,6 Mb/s

 

Europa – najniższa wartość ping:

 • Finlandia: 44 ms
 • Estonia: 48 ms
 • Norwegia: 53 ms

 

Europa – najwyższa wartość ping:

 • Ukraina: 129 ms
 • Rosja: 117 ms
 • Rumunia: 115 ms

 

W jaki sposób zebraliśmy dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

Ukryj komentarze
2