Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q3 2018)

2018.12.04
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q3 2018)

RFBenchmark ma przyjemność przedstawić trzeci kwartalny raport dotyczący jakości i szybkości Internetu mobilnego w Europie. Co zmieniło się przez ostatnie trzy miesiące w państwach Starego Kontynentu?

Zobacz: Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q2 2018)

Przypomnijmy, że w poprzednim kwartale liderem w kategorii średniej szybkości pobierania danych była Francja. Nad Sekwaną użytkownicy Internetu mobilnego mogli cieszyć wynikiem 20,4 Mb/s przy pobieraniu plików z sieci.

Niechlubną, ostatnią pozycję zajęła Ukraina z wynikiem 5,3 Mb/s. W pozostałych kategoriach dobre wyniki odnotowała Austria (10,2 Mb/s w kategorii średniej szybkości wysyłania danych) oraz Finlandia (najniższa wartość ping, która wyniosła 44 ms). Z kolei w poprzednim kwartale do grona europejskich outsiderów zaliczyliśmy (oprócz wspomnianej Ukrainy) także Czarnogórę (2,5 Mb/s jako średnia szybkość wysyłania plików).

Internet mobilny w Europie – w których państwach jest najszybszy?

Średnia szybkość pobierania danych: Francja (20,8 Mb/s) / Ukraina (5,64 Mb/s)

Po raz kolejny laureatem w średniej szybkości pobierania danych została Francja (20,8 Mb/s). Drugie miejsce zajęła Austria, która również poprawiła swój wynik z poprzedniego kwartału (20,4 Mb/s). Na trzecim miejscu znajdziemy państwo, które do tej pory nie było klasyfikowane w czołowej trójce. Chodzi o Portugalię, która osiągnęła wysoki wynik 19,7 Mb/s.

Nasz europejski ranking Internetu mobilnego w tej kategorii zamykają dobrze znane nam kraje – Ukraina (5,64 Mb/s), Macedonia (8,2 Mb/s) i Białoruś (10,1 Mb/s). O ile nie dziwi słaby wynik targanej konfliktami ekonomiczno-politycznymi Ukrainy, to zastanawiać może niska pozycja w rankingu Irlandii, która zajęła miejsce ex aequo z Białorusią (10,1 Mb/s) Dobra wiadomość jest jednak taka, że wszystkie państwa klasyfikowane w dolnej części tabeli poprawiły swoje kwartalne wyniki, co miejmy nadzieję jest początkiem zmian i rozwoju usług telekomunikacyjnych.

Średnia szybkość wysyłania danych: Holandia (10,7 Mb/s) / Macedonia (2,3 Mb/s)

W porównaniu z poprzednim kwartałem nie zmienił się skład europejskich państw, które oferują najlepsze usługi i infrastrukturę dla Internetu mobilnego. W tej edycji rankingu notujemy jednak inną kolejność w klasyfikacji.

Tym razem to mieszkańcy Holandii  cieszyli się z najszybciej przesyłanych plików (średnia prędkość wysyłania danych w Holandii to  10,7 Mb/s). Niewiele słabszy wynik osiągnęła Austria (10,5 Mb/s). Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania. Na Półwyspie Iberyjskim wysyłanie plików odbywa się ze średnią szybkością 10,1 Mb/s.

Na drugim biegunie również bez niespodzianki. Najniższe miejsca w klasyfikacji zajęły państwa z Europy Południowo-Wschodniej, które charakteryzują się także niestabilną sytuacją gospodarczą lub polityczną. Najsłabiej wypadła Macedonia (2,3 Mb/s). W tym bałkańskim kraju, jako jedynym z trójki outsiderów, odnotowaliśmy pogorszenie wyników. Kolejne dwa państwa – Czarnogóra (2,8 Mb/s) i Ukraina (2,89 Mb/s) poprawiły swój wynik z porównaniu z drugim kwartałem.

Wartość ping:  Litwa (54 ms) / Ukraina (117 ms)

Ostatnią mierzoną przez RFBenchmark kategorią jest wartość ping. Odnotowane wyniki są słabsze niż w poprzednim kwartale. Pierwsze miejsce zajęła Litwa osiągając rezultat 54 ms. Co ciekawe, Litwini w poprzednim zestawieniu nie byli nawet klasyfikowani w czołowej trójce.. Finlandia dalej zajmuje jedną z czołowych pozycji w rankingu. Tym razem z gorszym  wynikiem 56 ms. Brązowy medal wędruje do Norwegii (59 ms).

Ukraina również i w kontekście wartości ping należy do “czerwonych latarni” Starego Kontynentu. W najnowszym w notowaniu RFBenchmark zanotowała najgorszy wynik (117 ms). Słabo wypadła też Rosja (115 ms) oraz Słowacja (113 ms).

Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?

Jeżeli chodzi o klasyfikację generalną to widać dość istotne zmiany w porównaniu do poprzednich edycji rankingu RFBenchmark. Czy miały one wpływ na jakość i szybkość Internetu mobilnego w Polsce?

Polska po raz kolejny raz poprawiła swój wynik (k-k), biorąc pod uwagę średnią szybkość pobierania danych (wzrost z 18,6 Mb/s na 18,9 Mb/s). Dzięki temu wynikowi zajmuje piąte miejsce w Europie.

Zobacz też: Internet mobilny w Polsce – ranking RFBenchmark (październik 2018)

Pozytywna tendencja utrzymuje się również w średniej szybkości wysyłania danych (8,13 Mb/s, podczas gdy w drugim kwartale wynik wynosił 7,89 Mb/s). Polska tym samym odnotowała lepsze wyniki  niż Litwa (7,78 Mb/s) czy Słowacja (7,19 Mb/s). Wyprzedziły ją jednak inne kraje ościenne -Niemcy (8,26 Mb/s) i Czechy (8,69 Mb/s).

Pomiary wartości ping wskazują jej wzrost o 10 ms (z 54 ms do 64 ms).  Mimo pogorszenia, jest to wciąż jeden z lepszych wyników w Europie. Niższe wyniki (pomijając zwycięską trójkę) miały Litwa (61 ms), Łotwa (54 ms)  i Estonia (62 ms). Polska może pochwalić się rezultatami lepszymi od Włoch (65 ms) czy Turcji (69 ms).

Pobieranie danychWysyłanie danychPing
Pobieranie danych
Internet mobilny w Europie szybkość pobierania plików download Q3 2018
Wysyłanie danych
Internet mobilny w Europie wysyłanie plików upload Q3 2018
Ping
Internet mobilny w Europie ping Q3 2018

Najważniejsze dane z III kwartału 2018 roku

Polska:

 • średnia szybkość pobierania: 18,9 Mb/s
 • średnia szybkość wysyłania:  8,13 Mb/s
 • wartość ping: 64 ms

Europa – największa szybkość pobieranie danych:

 • Francja: 20,8 Mb/s
 • Austria 20,4 Mb/s
 • Portugalia 19,7 Mb/s

Europa – najniższa szybkość pobieranie danych:

 • Ukraina: 5,64  Mb/s
 • Macedonia: 8,2 Mb/s
 • Białoruś: 10,1 Mb/s
 • Irlandia: 10,1 Mb/s

Europa – największa szybkość wysyłania danych:

 • Holandia: 10,7 Mb/s
 • Austria: 10,5 Mb/s
 • Hiszpania: 10,1 Mb/s

Europa – najniższa szybkość wysyłania danych:

 • Macedonia: 2,3 Mb/s
 • Czarnogóra: 2,8 Mb/s
 • Ukraina: 2,89 Mb/s

Europa – najniższa wartość ping:

 • Litwa: 54 ms
 • Finlandia: 56 ms
 • Norwegia: 59 ms

Europa – najwyższa wartość ping:

 • Ukraina: 117 ms
 • Rosja: 115 ms
 • Słowacja: 113 ms

W jaki sposób zebraliśmy dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

Ukryj komentarze
1