Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q4 2017)

2018.01.29
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q4 2017)

RFBenchmark przedstawia raport za IV kwartał 2017 roku. Kto tym razem wysunął się na prowadzenie odnośnie szybkości Internetu mobilnego na Starym Kontynencie? Jakie możemy  dostrzec zmiany w porównaniu z  trzecim kwartałem? Czy w Europie możemy zidentyfikować liderów, czy rywalizacja o zaszczytne miejsce wciąż trwa?

Internet mobilny w Europie – w których państwach jest najszybszy?

Austria, Chorwacja i Francja – te państwa zostały liderami w kategorii najszybszego pobierania danych w IV kwartale. Mieszkańcy tych państw mogą cieszyć się najszybszym Internetem mobilnym w Europie podczas ostatnich miesięcy 2017 roku.

W Austrii wynik wynosił 21,6 Mb/s, ale pierwsze miejsce europejskiego rankingu RFBenchmark możemy przyznać Chorwacji za szybkość wynoszącą 22,4 Mb/s. Na ostatnim miejscu podium znajdziemy Francję. Nad Loarą średnia prędkość ściągania plików wynosiła 20,4 Mb/s

Jak kształtuje się ranking odnośnie wysyłania danych?  Dumna z wyniku może być Austria (11,7 Mb/s) wyprzedzająca Holandię (11,0 Mb/s)  i Hiszpanię (9,06 Mb/s). 

W kategorii wartości ping (im niższa wartość, tym lepiej) pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Estonia z wynikiem (28 ms).

Nie możemy zapomnieć o państwach wypadających zdecydowanie słabiej na tle reszty krajów. Ukraina wypadła najsłabiej w każdej z 3 mierzonych przez RFBenchmark kategorii. Z pobieraniem danych nie radzi sobie zbyt dobrze Białoruś i Irlandia. Białoruś również ma niski wynik wysyłania danych. Wartość ping jest bardzo wysoka w Rumunii i Rosji.

Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?

Sytuacja w Polsce, jeżeli chodzi o Internet mobilny na tle innych krajów w Europie, pozostaje stabilna. Nie należymy do mobilnych potentatów, ale infrastruktura z miesiąca na miesiąc się poprawia. Średnia szybkość pobieranych plików wynosi 16,4 Mb/s, zaś średnia szybkość wysyłanych plików osiąga wartość 6,89 Mb/s.

Wartość ping w Polsce wynosi 60 ms. To wartość dwa razy wyższa niż w Estonii, kraju z najlepszym wynikiem w kategorii ping, lecz prawie 3 razy niższa w porównaniu do Ukrainy, która zajmuje ostatniej miejsce.

Przeczytaj też: Internet mobilny w Polsce – wielkie podsumowanie 2017 roku!

Przeczytaj też: Który operator ma najszybszy Internet mobilny? Ranking RFBenchmark – grudzień 2017

Nasz kraj w porównaniu do swoich najbliższych sąsiadów oprócz notowania słabszych wyników niż na Litwie, jest lepszy od Niemiec, Czech i Słowacji. Wypada jednak nieznacznie słabiej niż Białoruś.

Pobieranie danychWysyłanie danychPing
Pobieranie danych
Szybkość internetu mobilnego w Europie - pobieranie danych
Wysyłanie danych
Szybkość internetu mobilnego w Europie - wysyłanie danych
Ping
Szybkość internetu mobilnego w Europie -ping

Najważniejsze dane z IV kwartału 2017 roku

Polska:

średnia szybkość pobierania: 16,4 Mb/s
średnia szybkość wysyłania: 6,89 Mb/s
wartość ping: 60 ms

Największa szybkość pobieranie danych:

1. Chorwacja: 22,4 Mb/s
2. Austria: 21,6 Mb/s
3. Francja: 20,4 Mb/s

Najniższa szybkość pobieranie danych:

Ukraina: 4,89 Mb/s
Białoruś: 7,65 Mb/s
Irlandia: 8,11 Mb/s

Największa szybkość wysyłania danych:

1. Austria: 11,7 Mb/s
2. Holandia: 11,0 Mb/s
3. Gruzja:  10,02 Mb/s

Najniższa szybkość wysyłania danych:

Ukraina: 2,11 Mbsp
Białoruś: 3,46 Mbsp

Najniższa wartość ping

1. Estonia: 28 ms
2. Łotwa: 39 ms
3. Finlandia: 44 ms

Najwyższa wartość ping

Ukraina: 165 ms
Rumunia: 125 ms
Rosja:  120 ms 

W jaki sposób zebraliśmy dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

Chcesz pomóc nam tworzyć raport jakości usług i prędkości Internetu mobilnego w Europie?

 Pobierz już dziś naszą aplikację mobilną i dołącz do naszej społeczności!

rfbenchmark_download_application

Ukryj komentarze
2