Kolejne państwo przeciw Huawei i ZTE?

2018.12.18
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Kolejne państwo przeciw Huawei i ZTE?

Rok 2018 jest szczególnie ciężkim okresem dla Huawei i ZTE, które zostały wykluczone przez wiele państw świata. Rządzący nimi politycy twierdzą, iż chiński sprzęt i oprogramowanie jest projektowane w taki sposób, by rząd w Pekinie mógł kontrolować urządzenia i mieć wgląd do danych gromadzonych przez użytkowników.

Technologiczni giganci z Państwa Środka przeciwstawiają się naturalnie  takim niesprawdzonym opiniom. Mimo tego, Czechy są kolejnym państwem, które nie zamierza przejść obojętnie wobec tej sprawy.

Przypomnijmy, iż Huawei został wykluczony jak dotychczas z Japonii, USA, Australii i Nowej Zelandii.  Czechy nie są pierwszym państwem w Europie. Wielka Brytania również postanowiła zbanować chińską firmę.

Czego najbardziej obawiają się państwa? Jak powiedział Duszan Navaratil, nie sprzyja tam środowisko Chińskiej Republiki Ludowej, które wymaga standardów, które są ciężkie do zaakceptowania. Chińskie prawo wymaga bowiem od firm współpracy w działalności wywiadowczej i dlatego dopuszczanie ich do systemów, które mogą być kluczowe dla funkcjonowania państwa, może oznaczać zagrożenie.

Nie brzmi to w sposób kojący, a wręcz przeciwnie. Skłania do głębokiej refleksji czy korzystanie z chińskich produktów jest bezpieczne i zgodne ze standardami prywatności obywateli.

Źródło: Interia biznes