Kolejny program przyspiesza wdrożenie 5G w Finlandii

2017.11.01
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
5G Finland Network – Kolejny program przyspiesza wdrożenie 5G w Finlandii

Telia Finland podczas Telia Digitalist IoT Forum w Helsinkach ogłosiła uruchomienie 5G Finland Network. Celem programu jest stworzenie i pilotowanie użytecznych aplikacji i usług wykorzystujących technologię 5G. Do inicjatywy dołączyły już firmy Nokia i Tekes.

Telia uważa, że 5G i Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) zrewolucjonizuje procesy produkcyjne, zmieni oblicze świadczonych usług i wpłynie na ewolucję społeczeństwa. – Tylko szeroka współpraca może sprawić, że Finlandia będzie w stanie poradzić sobie z ogromną transformacją, która zachodzi właśnie na naszych oczach. – powiedział podczas wydarzenia Jari Collin, dyrektor ds. technologii w firmie Telia.

Z kolei Susanna Patia, dyrektor ds. relacji z klientami w firmie Nokia powiedziała, że ​​wizja firmy Nokia już w 2011 roku przewidywała wykorzystanie do 1 GB danych mobilnych na użytkownika dziennie w 2020 roku. W Finlandii prawdopodobnie ten wynik zostanie osiągnięte do końca 2017 roku.

Mika Klemettinen, kierownik programu Tekes 5thGear, powiedział, że Tekes jest silnie zaangażowany w wspieranie fińskiego ekosystemu badań i rozwoju technologii 5G, z czego najbardziej widoczna to 5G Test Network Finland. Teraz chce pomóc krajowym przedsiębiorstwom podjąć kolejny krok w kierunku 5G i zdobyć międzynarodową przewagę konkurencyjną, eksperymentując w środowiskach przedkomercyjnych.

W czerwcu instytucje nadzoru rynku telekomunikacyjnego w krajach nordyckich opublikowały statystyki, z których wynika, że w Finlandii użytkownik wykorzystuje średnio 16 GB danych mobilnych miesięcznie (stan na 2016 rok).

źródło: telecompaper.com