Koniec ery roamingu w krajach Ameryki Południowej

2018.03.22
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Koniec ery roamingu w krajach Ameryki Południowej

VII Zgromadzenie Międzyamerykańskiej Komisji Telekomunikacyjnej (ang. Inter-American Telecommunication Commission, Citel) zaowocowało podpisaniem tzw. Deklaracji z Buenos Aires z planem działania na lata 2018-2022, w którym najważniejszym celem jest zniesienie roamingu w krajach Ameryki Południowej.

Zniesienie roamingu zostało przeprowadzone między innymi w Unii Europejskiej w 2017, co skutkuje telefonowaniem, korzystaniem z Internetu bądź wysyłaniem wiadomości tekstowych w takiej samej cenie zarówno w swoim kraju, jak w dowolnym kraju będącym sygnatariuszem porozumienia.

Łącznie 19 krajów Ameryki zdeklarowało się do zakończenia roamingu telefonii komórkowej. Jak podkreśla sam Argentyński minister ds. Modernizacji Andrés Ibarra, ważne jest to, by operatorzy oferowali obywatelom dostępną i wysokiej jakości usługę, w której będą mogli komunikować się bez barier i utrudnień.

Usprawnienie komunikacji mobilnej przyniesie korzyści wielu państwom. Porozumienie podpisali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Urugwaju, Peru, Paragwaju, Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru, Kostaryki, Nikaragui, Panamy, Meksyku, Belize, Trynidadu i Tobago, Dominikany, Bahamów oraz Barbadosu.

Spotkanie odbyło się 13-15 marca, ale kluczowe decyzje zostały podjęte dzisiaj. Mowa o objęciu przewodnictwa w Stałym Komitecie Sterującym Citela, Organizacji Państw Amerykańskich (OAS) przez Argentynę.

Oprócz głównego tematu jakim był roamingu, poruszono również kwestie zmniejszenie przepaści cyfrowej poprzez promocję regionalnych działań, których celem będzie zmniejszenie dysproporcji w cyfrowej świadomości obywateli.

źródło: alertify.eu