Koniec wsparcia dla Microsoft 10 Mobile

2019.12.11
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Koniec wsparcia dla Microsoft 10 Mobile

To koniec pewnej ery w historii Microsoft. Ery, która mogła zbyt długo podzielić firmę i społeczność technologiczną. 10 grudnia, wszystkie urządzenia z systemem Windows 10 Mobile, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw, nie są już wspierane przez producenta. 

Podczas gdy niektórzy będą wyśmiewali próby Microsoftu ze stworzeniem własnej platformie mobilnej, w tym samym czasie inni będą wspominać Windows 10 Mobile i Windows Phone 8 w miły sposób. Chociaż prawdopodobnie nawet i te pozytywne wspomnienia będą zmieszane z wyjątkowo gorzkimi chwilami.

Windows 10 Mobile miał był wyjątkowy, a składane obietnice mówiły o roli trzeciego konia w dotychczasowy, wyścigu między mobilnymi potentatami w postaci systemów Android i iOS. Niestety, obietnice pozostały niezrealizowanymi planami Microsoft i jego partnerów.

Mimo to, Microsoft wciąż  był odpowiedzialny za obsługę urządzeń, które sprzedawał klientom, zwłaszcza klientom korporacyjnym. Ta odpowiedzialność zakończyła się 10 grudnia i urządzenia te nie będą już otrzymywać nawet aktualizacji zabezpieczeń. Telefony będą oczywiście nadal działać, a Microsoft nie ogłosił końca dostępu do aplikacji Microsoft Store. Obsługa aplikacji i innego oprogramowania będzie oczywiście zależeć od programistów i producentów OEM.

Dotychczasowe próby stworzenia niszy na rynku mobilnym przez firmę Microsoft zakończyły się niepowodzeniem, ale producent nie poddaje się. Wydaje się, że obecnie jego najnowsza wersja skupia się na zachęcaniu twórców aplikacji dla Androida do projektowania lub przeprojektowywania oprogramowania przy użyciu języka płynnego projektowania, a także innych interfejsów API, takich jak te, dzięki którym będą działać poprawnie na urządzeniach z dwoma ekranami, takich jak nadchodzący Surface Duo.

Źródło: slashgear.com